Hlavní obsah

Výstava Effelových kreseb v Praze

Ve středu bude v pražské Galerii Millenium otevřena výstava francouzského karikaturisty Jeana Effela, který je u nás znám především díky filmu Stvoření světa z roku 1957, jenž vznikl podle jeho kreseb a scénáře v barrandovských ateliérech. Česká republika je jedinou zemí, která uctívá sté výročí umělcova narození.

Výstava Effelových kreseb v Praze

„Přesto, že Stvoření světa mělo světový úspěch, dnes je ve Francii Effel skoro zapomenutý,“ říká Pavel Chalupa, kurátor výstavy. Čím to, že se u nás snímek režiséra Eduarda Hofmana s komentářem Jana Wericha stal kultovní záležitostí?

Podle Chalupy zapadl do poválečné optimistické atmosféry, navíc byl Effel vnímán jako levicový intelektuál a byl dlouhou dobu i předsedou Společnosti Francie-Československo.

Kromě cyklu Stvoření světa budou na výstavě k vidění Effelovy politické karikatury. Expozice vznikla ve Vysokém Mýtě, později ji mohli navštívit i obyvatelé Litomyšle. V Praze bude výstava do 28. září.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků