Hlavní obsah
Vilu Bertramka prohlásila vláda národní kulturní památkou Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Vláda prohlásila vilu Bertramka za národní kulturní památku

Vláda v pondělí prohlásila pražskou Bertramku za národní kulturní památku (NKP). Oznámil to ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Nový status podle něj pomůže s financováním oprav objektu. Klasicistní vila z 18. století spojená s pobytem skladatele Wolfganga Amadea Mozarta patří Mozartově obci, nyní je zavřená.

Vilu Bertramka prohlásila vláda národní kulturní památkou Foto: Michal Krumphanzl, ČTK
Vláda prohlásila vilu Bertramka za národní kulturní památku

„Vláda prohlásila usedlost Bertramka v Praze za národní kulturní památku. Krásný dárek k 263. narozeninám W. A. Mozarta,” napsal na twitteru Staněk.

Vila Bertramka

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Bertramka se v roce 2010 otevřela v režii Mozartovy obce veřejnosti, od roku 2016 je však zavřená kvůli rekonstrukci. Loni na podzim se opravovalo venkovní schodiště, fasáda už je ale opět opadaná. Ve vymrzlém objektu jsou sice instalované expozice, ale také zařízení po nájemníkovi, který v ní neúspěšně provozoval restauraci a učinil v ní i podle obce některé neadekvátní stavební zásahy. Mozartova obec si také stěžuje na malou návštěvnost objektu a malý zájem turistů.

"Mozartova obec se snaží ve svých možnostech, Bertramka ale potřebuje tyto peníze více soustředit, takže by to mohla být cesta jak rychleji a efektivněji Bertramku opravit," dodal ministr.

Kulturní památkou je vila prohlášena po desetiletí. Staněk tento měsíc uvedl, že u něj Praha 5 po jeho nástupu do funkce urgovala vyřizování podnětu na prohlášení Bertramky za NKP, který podala začátkem roku 2017. Pokud památka má nejvyšší možný status státní ochrany, dosáhne její majitel na více podpory z veřejných peněz, stát ale může naopak také více tlačit na majitele, aby se o památku řádně staral.

Vstupní brána do vily Bertramka

Foto: Jan Handrejch, Právo

V případě špatné péče také může udělit vyšší pokutu. Praha dříve uvažovala o tom, že by se o Bertramku mohla starat některá z jí zřizovaných institucí.

Prohlášení za NKP má podle ministra kultury výhodu "v případě jakýchkoli problémů", status národní kulturní památky totiž umožňuje předkupní právo státu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků