Hlavní obsah
Vítězný snímek World Press Photo 2019. Plačící holčička z Hondurasu zadržená s matkou na hranici s USA. Foto: John Moore, Profimedia.cz

Vítězným snímkem World Press Photo je fotka malé plačící uprchlice

Vítězem World Press Photo je snímek plačící holčičky z Hondurasu zadržené s matkou na hranici s USA od fotografa Johna Moorea. Čech Michael Hanke ve sportovní kategorii se snímky boxerů vozíčkářů skončil druhý.

Vítězný snímek World Press Photo 2019. Plačící holčička z Hondurasu zadržená s matkou na hranici s USA. Foto: John Moore, Profimedia.cz
Vítězným snímkem World Press Photo je fotka malé plačící uprchlice

Hanke již před dvěma lety získal druhé místo v kategorii sportovní reportáž za soubor fotografií z dětských šachových turnajů.

Vítězný snímek zachycuje dvouletou Yanelu Sánchezovou a její matku Sandru při zadržení na hranici s USA loni 12. června. Fotografie vyvolala hlasitou debatu o tvrdé migrační politice prezidenta Donalda Trumpa, která zahrnovala i rozdělování rodin migrantů. Časopis Time fotografii otiskl na přední straně, což vyvolalo hlasitou vlnu pobouření nad Trumpovou politikou rozdělování rodin migrantů.

Otec dvouleté holčičky ale později britskému časopisu Daily Mail sdělil, že jeho dcera nebyla oddělena od matky, ale byly drženy společně. Time si nicméně za uveřejněním snímku stál s tím, že fotografie zachycuje, co „je v současné chvíli v sázce”. V důsledku hlasité vlny kritiky Trump nakonec ještě loni v červnu politiku rozdělování rodin migrantů na jižní hranici ukončil.

Fotograf Moore spolupracuje s agenturou Getty Images.

Výherce hlavní ceny obdrží 10 000 eur a vítězné snímky budou k vidění na výstavách v mnoha zemích. Soutěže se zúčastnilo asi 4700 fotografů s téměř 80 000 snímky.

Dakarská móda. Vítězný snímek kategorie Portréty zachycuje tři modelky na ulici v senegalském Dakaru.

Foto: Finbarr O Reilly, ČTK/AP

Vítěz kategorie Dlouhodobé projekty. Smějící se ruské studentky před školním vystoupením. Autorka Sarah Blesnerová.

Foto: Sarah Blesener, ČTK/AP

Patnácté narozeniny mladé Kubánky. Vítězný snímek kategorie Současné problémy. Autorka: Diana Markosianová.

Foto: Diana Markosian / Magnum Photos, ČTK/AP

První místo v kategrii Sport získal John T. Pedersen za snímek z boxerského klubu z Katangy, obřího slumu v ugandské Kampale.

Foto: John T. Pedersen, ČTK/AP


Čekání na Chášukdžího. První místo v kategorii Obecné zpravodajství zachycuje novináře čekající na příjezd saúdských vyšetřovatelů na saúdský konzulát v Istanbulu.

Foto: Chris McGrath / Getty Images, ČTK/AP


První místo v kategorii Příroda - příběhy. Chovatel jestřábů Howard Waller se snaží přilákat jednoho z opeřenců.

Foto: Brent Stirton / Getty Images / N, ČTK/AP


První místo v kategorii Příroda. Žáby s usekanými nohami v Rumunsku.

Foto: Bence Mate, ČTK/AP


Vítěz kategorie sport. Snímek zachycuje íránské fotbalové fanynky v odděleném sektoru na stadionu v Teheránu.

Foto: Forough Alaei, ČTK/AP


První místo v kategorii Životní prostředí - příběhy. Na snímku sirotek u zdi pomalované obrázky ručních granátometů v Čadu.

Foto: Marco Gualazzini / Contrasto, ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků