Hlavní obsah
Kateřina Englichová (harfa) a Jitka Hosprová (viola) jsou nejen skvělé interpretky, ale i pohledné mladé dámy. Foto: Supraphon

Violistka Jitka Hosprová: Píseň noci není jen album pro maminky

Violistka Jitka Hosprová a harfistka Kateřina Englichová natočily nové album "Píseň noci". Spojení jejich nástrojů vzešlo z cyklu České filharmonie pro budoucí maminky.

Kateřina Englichová (harfa) a Jitka Hosprová (viola) jsou nejen skvělé interpretky, ale i pohledné mladé dámy. Foto: Supraphon
Violistka Jitka Hosprová: Píseň noci není jen album pro maminky

Jak vzniklo vaše první společné album?

Hosprová: Hrajeme spolu více než deset let, ale jako dvojice nedlouho. Většinou jsme hráli v triu s lucemburským flétnistou Carlo Jansem jako Bohemia Luxembourg Trio. Každá máme již několik desek, ale spojení harfy a violy vzniklo až pro cyklus České filharmonie pro budoucí maminky, který má specifické publikum. Vybraly jsme pro něj kratší věci, a ohlas byl veliký. Supraphon nám nabídl natočení tohoto alba.

Englichová: Pro mě to byla i výzva. Hraju hodně s klavírem, a tak jsem se snažila najít jiné kombinace. A našla jsem hodně úprav, třeba od ruského skladatele Valentina Berlinského z Borodinova kvarteta.

Na vašem albu jsou ale i úpravy známých skladeb Debussyho, Ravela či Kreislera?

Hosprová: Ten Kreisler je původně psaný pro housle, ale violisté ho často hrají. Snažily jsme se vybírat i věci, které jsme ještě koncertně nehrály a které dle našeho názoru obohatily složení desky. Nechtěly jsme, aby to byla hudba jen pro budoucí maminky, ale pro všechny.

Englichová: Třeba Francouzské tance Marina Maraise, to je původně barokní věc psaná pro gambu a loutnu. Pak se hrála s violou a klavírem, a já jsem je nyní upravila pro harfu a violu, takže je to úprava úpravy.

Objevem pro mě byly skladby od Gideona Kleina a Zdeňka Lukáše.

Englichová: Lukášovo duo Hosprenglico již názvem naznačuje, že je psané pro nás. Autora si tak připomínáme i po jeho smrti. Je to energická, jen ne uhlazená věc. A Píseň noci je zase skladba od harfisty Carla Salzéda, který ve dvacátém století objevil harfu i pro soudobou hudbu. Kleinovu Ukolébavku psanou v Terezíně jsem objevila náhodou v USA na jednom koncertě v New Yorku.

Jak se díváte na crossoverové projekty?

Hosprová: Hrála jsem v minulosti hodně s rockery, třeba s Rodem Stewartem nebo Jazem Colemanem. Jazzman Emil Viklický pro mě napsal skladbu Medea se vrací, takže to není pro mě něco nového.

Englichová: Občas účinkuji s Jirkou Kornem a Jirkou Škorpíkem, ale vždy se ráda vracím ke svému Bachovi.

Co vás ještě letos čeká?

Englichová: V říjnu další koncert z cyklu pro budoucí maminky. Ještě předtím mám recitál s hobojistou Vilémem Veverkou ve Zlíně. V dubnu odjíždím do USA, kde povedu mistrovské kurzy na univerzitách.

Hosprová: V květnu koncert s Bohemia Luxembourg Triem a další v památníku v Lidicích. Chtěly bychom také s Katkou uvést i novou skladbu, kterou pro nás napsal Jindřich Feld.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků