Hlavní obsah
Herec Miroslav Donutil patří k výjimkám. Do ND už se nevrátí. Foto: Václav Jirsa

Většina herců ND stáhla výpovědi, sezóna začne podle plánu

Šéf činohry Národního divadla (ND) Michal Dočekal se dohodl s naprostou většinou herců, kteří podali na protest proti odvolání ředitele české první scény Jana Buriana ministrem kultury Jiřím Balvínem výpověď. Jednalo se o téměř polovinu souboru. Sezóna tak začne podle plánu, řekl po jednání vedení ND mluvčí divadla Tomáš Staněk.

Herec Miroslav Donutil patří k výjimkám. Do ND už se nevrátí. Foto: Václav Jirsa
Většina herců ND stáhla výpovědi, sezóna začne podle plánu

Definitivní odchod podle něj potvrdil Richard Krajčo, který ještě v září a říjnu odehraje plánované reprízy Richarda III. a inscenace Bláznivý den aneb Figarova svatba.

Také Miroslav Donutil svou výpověď nevzal zpět. V úspěšných inscenacích Sluha dvou pánů, Věc Makropulos a Revizor však bude vystupovat jako externista.

Výpovědi více než dvou desítek herců mohly vážně narušit hrací plán začátku sezóny Národního divadla v Praze. Odvolání Jana Buriana z funkce ředitele ministrem kultury Jiřím Balvínem poškodilo a destabilizovalo českou první scénu.

Nejvíce byla ohrožena Šamberkova komedie Jedenácté přikázání s plánovanou premiérou 21. listopadu. Ve výpovědích byla totiž většina herců - Alois Švehlík, Jana Pidrmanová, Saša Rašilov, Martin Pechlát, David Prachař a Pavla Beretová.

"Většina kolegů z hereckého ansámblu výpověď stáhla, protože ji vnímala jako protestní a uznala, že protest měl svůj výsledek. Nicméně se nepodařilo přesvědčit Miroslava Donutila a Richarda Krajča," řekl Dočekal. Prakticky to znamená, že česká první scéna přijde o dvě Krajčovy inscenace.

Změn bude málo

"Budou se hrát v září a v říjnu a budou mít derniéru. Inscenace, v nichž hraje Miroslav Donutil, se budou hrát i nadále. Budeme se však muset s ním domluvit na podmínkách a termínech," podotkl Dočekal. Doufá, že se podaří hrací plán sezony zachovat, i když dojde k nepředpokládaným změnám. Mělo by jich však být co nejméně. "Musíme počítat s tím, že tito kolegové už nebudou v plánovaných premiérách. Například Donutil měl zkoušet ve Strakonickém dudákovi - do této inscenace už nenastoupí," vysvětlil.

Na celé kauze je podle Dočekala špatnou zprávou ta, že podobná rozhodnutí se dělají ve chvíli, když už není jiná možnost. Richard Krajčo mu řekl, že odchází z Národního divadla, které má rád, ale nemůže jinak. "Přitom divadlo není tím impulsem, proč se tak rozhodl. Pozitivem na druhé straně je, že tento do značné míry zoufalý akt měl svůj význam. Vnímám ho i jako občanský postoj, je záležitostí vztahu nejen k Národnímu divadlu a ke kultuře, ale jakýmsi malým modelem společnosti, jejího obrazu a stavu, ve kterém se nachází," doplnil šéf činohry.

Podobně to vnímá i ředitel ředitel ND Jan Burian. "Je jasné, že vznikly nějaké škody. To podstatnější však je to morální a profesionální za tím. Ukázalo se totiž, že v ND je hodně lidí, kterým záleží na slušném chování, jsou solidní a vyznávají hodnotový systém s morálními kritérii. To je důležitější zpráva pro českou první scénu, než že dvě představení nebudeme moci hrát," řekl Burian.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků