Hlavní obsah
 

Vědci jsou jen krůček od zjištění, kdo byla Mona Lisa

Vědci odebrali vzorky ze starobylé hrobky v italské Florencii, aby mohli provést testy DNA a potvrdit identitu záhadné ženy, která sloužila před staletími Leonardu da Vincimu jako model pro obraz Mona Lisa. Vše natočili na video.

 
Vědci jsou jen krůček od zjištění, kdo byla Mona Lisa

Úzkým otvorem v podlaze kostela se musel jeden výzkumník protáhnout do rodinné krypty florentského obchodníka Franceska del Giocondo, jehož žena Lisa Gherardiniová je pravděpodobně zachycena na jednom z nejslavnějších obrazů všech dob.

Vědec a spisovatel Silvano Vinceti vysvětlil, že musí DNA z kostí z kostela srovnat s DNA tří žen, které byly pohřbeny v sousedním ženském klášteře. Už v roce 2012 Italové poprvé hlásili, že zřejmě našli ostatky Mony Lisy, ale jistota dosud nepanuje. Historici se domnívají, že Lisa Gherardiniová strávila poslední léta života v klášteře, kde už vědci odebírali vzorky minulý rok.

Vinceti věří, že jedna z těch tří žen bude Mona Lisa. „Dlouhý výzkum hrobek ukázal, že rodiny se podle tradice pohřbívaly společně, otec, matka, děti. Proto by byl pohřeb Lisy Gherardiniové v klášteře svaté Uršuly neobvyklý a nemůžeme vyloučit ani hypotézu, že ji někdo přenesl do hrobky, kde leží její příbuzní, v polovině sedmnáctého století, když probíhaly opravy budovy.“

„Dříve, než srovnáme vzorky DNA z ostatků z kláštera s žijícími potomky rodiny, srovnáme je s ostatky nalezenými zde,“ dodal.

Mona Lisa

Foto: Profimedia.cz

Když se DNA bude shodovat, tak lze použít lebku Lisy Gherardiniové z kláštera k vytvoření počítačového modelu jejího obličeje a ten si každý může srovnávat se slavným obrazem.

Leonardo da Vinci údajně maloval obraz Mona Lisa patnáct let. Patřil prý k jeho nejoblíbenějším a měl ho u sebe až do smrti. Po jeho smrti dílo získal francouzský král a obraz je od osmnáctého století trvale umístěn v Louvru. Bývalý zaměstnanec ho tam v roce 1911 ukradl, protože se domníval, že obraz patří Itálii, ale byl usvědčen a obraz se vrátil na své místo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků