Hlavní obsah
Petr Traxler Foto: Profimedia.cz

Ve věku 65 let zemřel 8. dubna muzikant Petr Traxler

Ve věku 65 let zemřel v úterý 8. dubna po krátké nemoci v Praze Petr Traxler, skifflový a folkový kytarista, mandolinista, skladatel a zpěvák. Byl členem skupin Skiffle Kontra, Český skiffle, Žáci a Traxleři, oznámil ve středu jeho spoluhráč v kapele Jan Vrkoč.

Petr Traxler Foto: Profimedia.cz
Ve věku 65 let zemřel 8. dubna muzikant Petr Traxler

Skupina Skiffle Kontra (později Skiffle Contra) kdysi vystupovala v dnes už zrušeném divadle Rampa v Praze 4, později pro pražskou Violu připravila řadu programů. V 60. letech například Písně lidu pražského aneb Román služky a České písně vlastenecké. V 70. letech Traxleři vystupovali v pořadech ostravského televizního studia, kde uváděli zhudebněné verše klasiků české poezie. Představení Máchův máj se stalo událostí sezony 1968. V pražské Viole tehdy inscenaci zhlédl i Josef Škvorecký a označil ji za svůj „největší kulturní zážitek roku”.

Čtrnáct let Traxleři spolupracovali s Miroslavem Horníčkem. Vznikly inscenace Na vaše zdraví, pane Seifert, Dobře utajené housle, Listy z Provence a Hovory o smíchu. Přímo pro ně napsal Horníček v roce 1971 scénář hry Kantor Barnabáš a žáci darebáci, jejíž premiéru v Olomouci inicioval Pavel Dostál, tehdejší dramaturg. Představení slavilo úspěch po celá 70. léta, v roce 1974 byla pořízena úprava pro vydání většiny písní na gramofonové desce s Horníčkovým spojujícím textem.

Odehrál sedm tisíc vystoupení

S Horníčkem odehráli Traxleři více než 1200 představení v mnoha divadlech po Čechách, Moravě i na Slovensku. Skupina Skiffle Kontra šířila slávu českého historizujícího folku i v cizině. Od roku 1987 sklízela úspěchy v Německu, v roce 1992 koncertovala ve Francii a natáčela pro Stuttgartský rozhlas i pro televizi v Kolíně nad Rýnem.

Podle přesné evidence, kterou si Petr Traxler vedl, měla kapela Traxleři na kontě na sedm tisíc odehraných živých vystoupení. Na významných projektech spolupracovala jeho skupina i s Otakarem Brouskem, Jiřím Bednářem, Jiřím Krampolem a Petrem Haničincem. Natočila přibližně 300 rozhlasových snímků, 200 televizních pořadů a osm filmů. V letech 1990-2009 působil Petr Traxler i jako herec a zakládající člen pražské divadelní společnosti Petrklíč. Od roku 2002 byl navíc členem folkové kapely Zpětné zrcátko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků