Hlavní obsah
Autoportrét slavného nizozemského malíře devatenáctého století Vinceta van Gogha. Foto: ČTK

Van Gogh se dočká unikátní filmové pocty

Ambiciózní film S láskou Vincent vzdá hold slavnému nizozemskému malíři devatenáctého století Vincentu van Goghovi. Animovaný snímek vytvořený z olejomaleb se do tuzemských kin dostane 12. října.

Autoportrét slavného nizozemského malíře devatenáctého století Vinceta van Gogha. Foto: ČTK
Van Gogh se dočká unikátní filmové pocty

Film čítá celkem 52 400 ručně udělaných olejomaleb. Na plátně se jich během pouhé vteřiny vystřídá dvanáct. Objeví se ale prý i jedno nebo dvě těžce postřehnutelná okénka vytvořená prostřednictvím počítače. Na S láskou Vincent se podílel celý tým výtvarníků.

„Malíři jsou individuality. Dokonce ani chyby nejsou chyby, ale varianty interpretací,“ řekl britskému deníku Daily Telegraph Hugh Welchman, britský animátor a držitel Oscara, který za náročným projektem stojí se svou ženou, polskou režisérkou a malířkou Dorotou Kobielou.

Jde o první animovaný snímek všech dob z ručně vytvořených maleb. Vznikal více než šest let v produkci malého polského studia. „Vynalezli jsme bezpochyby nejpomalejší způsob filmařství za sto dvacet let,“ cituje Welchmana server CBS News.

Manželé vystavěli příběh na základě van Goghových dopisů. Je o jeho genialitě a hlavně o záhadné sebevraždě. Zabil se v sedmatřiceti letech poté, co byl propuštěn z ústavu pro duševně choré. Proč si vzal život, je dodnes záhadou. Daily Telegraph uvedl, že Welchman popisuje van Gogha jako rockovou hvězdu, Kurta Cobaina 19. století.

S láskou Vincent je také detektivní film. Odehrává se rok po malířově sebevraždě a objevují se v něm lidé, které van Gogh skutečně znal. „Musíme mít dobrý příběh. Kdyby nebyl, nezáleží na tom, jak krásné to je,“ řekl Daily Telegraph Welchman.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků