Hlavní obsah
Marianne Faithfullová na snímku z roku 2014 Foto: Divadlo Archa

V Praze vystoupí Marianne Faithfullová

Slavná zpěvačka Marianne Faithfullová, která inspirovala desítky předních interpretů a jejíž život plný zvratů by vydal na román, vystoupí 29. října v pražském Divadle Archa v rámci turné k padesáti letům na scéně.

Marianne Faithfullová na snímku z roku 2014 Foto: Divadlo Archa
V Praze vystoupí Marianne Faithfullová

Šňůra 50th Anniversary World Tour je ohlédnutím za tvorbou osobité interpretky, která ze zpěvačky naivních folkových písní vyrostla ve zralou umělkyni. Dokáže skvěle podat písně Kurta Weilla a Bertolda Brechta, které se objevují na albech 20th Century Blues nebo The Seven Deadly Sins.

Přestože vplula do interpretace drsného kabaretu a syrových balad, dokázala reagovat i na aktuální trendy, jak ukázalo album Kissin Time z roku 2002, na kterém spolupracovala s Blur a Beckem i Davem Stewartem. Hostovala i s Metallikou na albu The Memory Remains.

V Arše uvede i skladby z  loňského alba Give My Love To London, na němž nazpívala písně Nicka Cavea, Rogera Waterse, Anny Calvi, Briana Ena a Adriana Utleyho z Portishead.

Marianne Faithfullová

Foto: Divadlo Archa/Derek Jarman

Při podání drsných balad je patrný vlastní prožitek. Vzhledem k jejímu životu plnému zlomů není divu. Faithfullová začínala jako milenka a protégé zpěváka Rolling Stones Micka Jaggera, který pro ni napsal hit As Tears Go By. podobně jako mnohé další mladé hvězdy šedesátých let se stala závislá na drogách, prodělala detoxikaci a několikrát se pokusila o sebevraždu. Na konci sedmdesátých let se vrátila na scénu jako zralá interpretka na syrovém albu Broken English. Na umělecký vrchol se dostala v roce 1987 s deskou Strange Weather s titulní písní od Toma Waitse, kde nazpívala řadu jazzových a bluesových standardů a kde poprvé čerpala z estetiky výmarského kabaretu.

Po celou dobu se také věnuje herectví, v divadle debutovala v roce 1967 v inscenaci Čechovových Třech sester. Na prkna, která znamenají svět, se vrátila v době, kdy se začala věnovat brechtovským písním, v roce 1993 si zahrála v Třígrošové opeře a ještě předloni na scéně uváděla Sedm smrtelných hříchů. Na konci šedesátých let se objevila i v Godardově filmu Made in USA. V roce 1968 hrála s Alainem Delonem ve snímku Dívka na motocyklu a o rok později ztvárnila Ofélii. V roce 2006 v Marii Antoinettě hrála císařovnu Marii Terezii a o rok později ztvárnila hlavní roli ve filmu Irina Palm o stárnoucí vdově, která se musí začít živit jako prostitutka, protože potřebuje peníze na léčbu vnuka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků