Hlavní obsah
Jeff Bridges jako Big Lebowski Foto: Polygram

V Praze startuje Cyklokino. První poběží Big Lebowski

Ve čtvrtek 27. dubna se v žižkovském kině Aero poprvé otevře Cyklokino. Diváci si na kolech vyšlapou energii potřebnou ke sledování kultovního filmu Big Lebowski.

Jeff Bridges jako Big Lebowski Foto: Polygram
V Praze startuje Cyklokino. První poběží Big Lebowski

Cyklokino vznikalo téměř rok ve spolupráci s technologickou společností Nano Energies. Lidé budou moci šlapat na osmi speciálně upravených kolech a vyrobit energii, která podle pořadatelů skutečně slouží k promítání filmu.

„V Aeru rádi zkoušíme nové věci. Představa, že energii potřebnou pro projekci filmu vyrobíme šlapáním na kolech nás nadchla a věříme, že stejně to budou mít i naši diváci,“ sdělila ředitelka kina Zuzana Kameníková.

„Každý, kdo na projekci dorazí, se bude moci zapojit a šlapat, jak mu jeho síly dovolí. Po divácích nebudeme chtít, aby na kole vydrželi celý film, střídání je samozřejmě povoleno a vítáno. Během celého promítání se bude šlapat na osmi speciálně upravených kolech. Pokud lidé šlapat přestanou, tak se projekce zastaví. A to by byla, zvláště u kultovního Big Lebowského bratří Coenů, kterým celé Cyklokino otevíráme, velká škoda,“ dodala.

Ten tepich mi zaplatíte

Big Lebowski je kultovní komedie Joela a Ethana Coenových s Jeffem Bridgesem, Johnem Goodmanem či Stevem Buscemim, která dnes platí za jeden z nejlepších filmů 90. let.

Flákače Lebowského v něm omylem vydírají mafiáni, ačkoliv skoro nic nemá. Bydlí v ubohém bytě a má rád bowling, marihuanu a svůj „tepich“ (koberec). Lebowski se zmobilizuje a žádá od stejnojmenného milionáře náhradu za zničený „tepich“. Té se nedočká a místo toho se se svými pitomými kamarády zamotají do životu nebezpečné hry s výkupným. Scénář plný černého humoru a geniální herci dělají z Lebowského lahůdku.

„Projekce spojené s výdejem energie a fyzickým pohybem plánujeme dělat jednou za měsíc. Naším cílem je vybírat takové filmy, které mají potenciál společného zážitku. Na konci května tak chceme v Cyklokinu pokračovat s boxerským šampionem Rockym. Věřím, že příběh outsidera, který za podkresu ikonického soundtracku běhá po Filadelfii, aby se vypracoval až na vrchol, zvedne ze sedaček naprosto každého,“ uzavřela Kameníková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků