Hlavní obsah
Eric Lambla de Sarria z francouzské Compagnie Philippe Genty s dlaňovými loutkami ve vítězné inscenaci Zigmund Follies. Foto: Jiří P. Kříž, Právo

V Ostravě zvítězily francouzské dlaně a prsty

Obecně se soudí, že je divadelně přefestivalováno. Přesto před dvaceti lety nalezli skulinu ostravští loutkáři. Mezi tradiční přehlídky, jakými jsou Skupova Plzeň nebo Mateřinka, vtěsnali dnes rozsahem u nás největší mezinárodní festival - bienále Spectaculo Interesse. V Divadle loutek a v jeho okolí na Černé louce o víkendu skončilo jedenácté.

Eric Lambla de Sarria z francouzské Compagnie Philippe Genty s dlaňovými loutkami ve vítězné inscenaci Zigmund Follies. Foto: Jiří P. Kříž, Právo
V Ostravě zvítězily francouzské dlaně a prsty

Naplnilo se, co všichni očekávali. Hlavní cenu udělila porota (Nina Malíková - Česko, Ida Hledíková - Slovensko a Szilárd Boráros - Maďarsko) francouzské Compagnii Philippe Genty za jedinečnou inscenaci Zigmund Follies. Ta letos všechno ostatní soutěžní i nesoutěžní převýšila o mrakodrap.

Jedná se o fantazie plnou, v tempu a s humorem odpíchnutou takřka gangsterku. Oba její aktéři - Eric Lambla de Sarria a Philippe Richard - si s tématem pohrávají a těží z dokonalé technické vybavenosti svého divadla, kde je promyšlený každý detail příběhu i pohybu herců za paravánem, v jejich případě i pod ním či vedle něho.

A technika? A poslání? O zločinu levé ruky vypravěče. Pravá ji stíhá takřka detektivně. Fantazie skoro jako ve filmech Karla Zemana. Prstové loutky, a na české poměry nepředstavitelný politický náboj s odkazy na obecné hodnoty humanismu i na nedávné události - včetně atentátu na redakci Charlie Hedbo. Inu, vřava našeho světa. Dokonalé!

Specifikem Spectaculo Interesse jsou přesahy. Loutkové divadlo nemusí být jenom pro děti. Vedle tradičních technik se o slovo hlásí alternativa, letos bohužel často do sebe zahleděná, jen efektní, málo sdělná, a tedy chtě nechtě jenom průměrná.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků