Hlavní obsah
Vojtěch Dyk (vlevo) při děkovačce po premiéře velkolepého scénického nastudování proslulé Mše Leonarda Bernsteina Foto: Luděk Peřina, ČTK

V Olomouci uvedli Bernsteinovu Mši v čele s Vojtěchem Dykem

V Olomouci bylo v neděli uvedeno nové nastudování proslulé Mše Leonarda Bernsteina. Unikátní představení, které sledoval zaplněný hlavní pavilon Výstaviště Flora, vzniklo na počest 45. výročí prvního uvedení skladby v roce 1971. Režie a scénografie se ujali Michal a Šimon Cabanovi. V hlavní roli Celebranta se představil Vojtěch Dyk, na jevišti vystoupilo dohromady až sto lidí.

Vojtěch Dyk (vlevo) při děkovačce po premiéře velkolepého scénického nastudování proslulé Mše Leonarda Bernsteina Foto: Luděk Peřina, ČTK
V Olomouci uvedli Bernsteinovu Mši v čele s Vojtěchem Dykem

Režisér Šimon Caban na začátku uvedl, že jde o dílo, které není jednoduché na poslech, a v jejich podání i o dílo, které není jednoduché na pohled. Jsou však přesvědčeni, že se jim podařilo uchovat poselství autora, řekl Caban. Pro diváky byla mše silným emocionálním zážitkem.

Dominantou scény bylo vysoké schodiště a skulptura stromu v popředí. Velkou část scény tvořily projekce ilustrující text libreta, které bylo zčásti překládáno do češtiny. Projekce zachycují záběry z celého světa, ze života běžných lidí, a nastolují otázky života a postoje k němu. Zhruba stominutový koncert s divadelními prvky kombinoval klasickou hudbu, jazz, muzikál i rock.

Děkovačka po premiéře velkolepého scénického nastudování proslulé Mše Leonarda Bernsteina. Nahoře uprostřed je Vojtěch Dyk, který vystoupil v hlavní roli Celebranta.

Foto: Luděk Peřina, ČTK

Poprvé v Česku v této podobě

Kromě Dyka se představili například Tereza Černochová, Ondřej Ruml či David Uličník. Podle tvůrců projektu nebyla Bernsteinova Mše v této podobě v České republice ještě nikdy uvedena. Jedná se o její speciální verzi upravenou samotným Bernsteinem tak, aby byla přenositelná do menších sálů a tím přístupná širší veřejnosti. Po premiéře budou následovat představení v Českých Budějovicích, Brně, Ostravě, Praze a Hradci Králové.

Mše vznikla na objednávku Jacqueline Kennedyové. Bernstein ji složil jako své vrcholné dílo. Premiérově byla uvedena v roce 1971 u příležitosti otevření Kennedyho centra ve Washingtonu. Americký skladatel na projektu pracoval s přestávkami tři roky. V Česku bylo dílo v kompletní podobě uvedeno v roce 1997 na nádvoří Pražského hradu.

Další živé nastudování vzniklo pro Mezinárodní hudební festival Moravský podzim 2001 v Brně. V roce 2012 měl Mši na programu Mezinárodní hudební festival Petera Dvorského v Jaroměřicích nad Rokytnou, tehdy ovšem nešlo o živou produkci, ale multimediální projekt s projekcí záznamu skladby.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků