Hlavní obsah

V Německu vyšla Grassova autobiografie

S napětím očekávané dílo německého spisovatele Güntera Grasse Když se loupe cibule je od středy k mání na pultech německých knihkupectví. Autobiografie, v níž se Nobelovou cenou za literaturu ověnčený autor přiznává ke svému členství v elitních nacistických jednotkách SS v průběhu druhé světové války, měla původně vyjít až 1. září.

V Německu vyšla Grassova autobiografie

Obrovský zájem veřejnosti si však vyžádal urychlení jejího uvedení do prodeje, napsala agentura DPA. Osmasedmdesátiletý Grass teprve minulý týden po 61 letech zveřejnil, že byl na sklonku války jako sedmnáctiletý mladík nakrátko členem vojenských složek SS, za což se dostal do palby spisovatelů, literárních kritiků, historiků i politiků.

Jiní mu zase vytýkají, že jeho prohlášení je hlavně reklamou na právě vycházející životopisnou knihu. Nakladatelství Steidl z Göttingenu připravilo na 150 000 výtisků Grassovy autobiografie. Vzhledem k aktuálnímu enormnímu zájmu o autorovu osobu však bude zřejmě zapotřebí dotisku. 

Spisovateli ale rozhodně nehrozí, že by přišel o Nobelovu cenu. "Udělení ceny je jednou provždy definitivní. Ještě nikdy se nestalo, aby byla (cena) laureátovi odebrána," řekl Michael Sohlman, séf nadace Alfréda Nobela.

Připomněl, že ke změně nadace nesáhla ani v roce 1994, kdy rozsáhlou protestní kampaň vyvolalo udělení Nobelovy ceny za mír někdejšímu předsedovi výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Jásiru Arafatovi (společně s izraelskými politiky Jicchakem Rabinem a Šimonem Peresem).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků