Hlavní obsah

V knize Nevěř mi ani slovo se děj točí okolo pití, s nímž přestat je prý snadné

Po baladickém výkřiku novely Kámen v okně proti brutalitě vůči nejstarší generaci, se Roman Ráž rozhodl zasmát. Už v úvodním mottu Neznámého pijana: Přestat pít je snadné. Už jsem to dokázal devětkrát! cituje vypouklé zrcadlo, jemuž se svět jeví pokaždé zdeformovaný.

V knize Nevěř mi ani slovo se děj točí okolo pití, s nímž přestat je prý snadné

Pije hlavně Ivan, po vyspání vždy veselý chlapík, na jehož záchranu se vydává bratr Ilja, režisér živící se reklamami, kterého k pomoci neustále vybízí společná matka Anežka.

V baru pak potkávají maličko upjatou Ruslanku, kterou občas uvolní sestra Vasilka, přičinlivá prostitutka. A jejich ukrajinský svět přesunutý do Prahy má osobité kouzlo.

Takže se klidně může stát, že i největší pijan pomůže druhému v nesnázích a jeví se mu jako Dobrodij. Jakže to zní? No, samozřejmě maličko ukrajinsky, vždyť se přece musejí setkat osudy dvou bratrů a sester.

A radost jim nezkazí ani tři zloději nezastavující se před krádeži čehokoli. Třeba panenské blány. Píše se přece rok 2008. A jak uvádí autor, osmička je nekonečno postavené na hlavu. Mnoho lidí to považuje za štěstí.

Roman Ráž: Nevěř mi ani slovo

Vydalo nakladatelství Akropolis

240 stran

248 Kč

Možná nebude jejich trápení navěky a stejně jako tento příběh skončí i oni v onom osmičkovém roce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků