Hlavní obsah
Slavný americký režisér Brian De Palma představí thriller Passion. Foto: Profimedia.cz

V italských Benátkách začíná 69. ročník filmového festivalu

V italských Benátkách ve středu začíná 69. ročník mezinárodního filmového festivalu, který je nejstarší kinematografickou přehlídkou na světě. O hlavní cenu, Zlatého lva, bude na známém ostrově Lido do 8. září soupeřit 18 snímků. Česká kinematografie v hlavní soutěži letos zastoupena není, dva československé snímky však budou promítnuty v retrospektivní sekci.

Slavný americký režisér Brian De Palma představí thriller Passion. Foto: Profimedia.cz
V italských Benátkách začíná 69. ročník filmového festivalu

O Zlatého lva se tento rok utká například americké drama The Master (Pán) režiséra Paula Thomase Andersona, který se proslavil mimo jiné snímkem Magnolia, nebo britsko-americké drama At Any Price (Za každou cenu) režiséra Ramina Bahraniho. Americký režisér Brian De Palma představí thriller Passion (Vášeň) o pomstě mladé ženy, které její šéf ukradne nápady. Film byl natočen v koprodukci Španělska, Francie, Německa a Británie.

Mezi držitele Zlatých lvů patří řada slavných osobností světového filmu jako Akira Kurosawa, Michelangelo Antonioni či Luis Buňuel. Československo bylo touto trofejí vyznamenáno jen jednou, a to v roce 1947 za snímek Karla Steklého Siréna.

Benátský festival je jedním z nejprestižnějších filmových svátků a spolu s přehlídkami v Berlíně a Cannes se řadí do takzvané "svaté" trojice festivalových měst. Historie festivalu se začala psát před 80 lety, letošní ročník ale kvůli druhé světové válce a jiným přerušením nese pořadové číslo 69.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků