Hlavní obsah
 

V Doksanech objevili unikátní obrazy z Hitlerovy sbírky

V depozitáři Národního památkového ústavu v klášteře v Doksanech nedaleko Litoměřic se dvěma českým badatelům Jiřímu Kuchařovi a Lubomírovi Mazuchovi podařilo objevit sedm obrazů z osobní sbírky Adolfa Hitlera.

 
V Doksanech objevili unikátní obrazy z Hitlerovy sbírky

Mezi nalezenými díly je ji malba Franze Eichhorsta Vzpomínka na Stalingrad, která byla Hitlerem zakoupena v Mnichově za 35 tisíc říšských marek, což tehdy byla cena 23 osobních aut.

Vzpomínka na Stalingrad

Foto: Milan Malíček, Právo

Tento obraz zachycuje zraněné, zlomené i bojující německé vojáky, byl často reprodukován v knihách o umění Třetí říše, ale považoval se za nezvěstný.

Nalezené obrazy

Foto: Milan Malíček, Právo

Patří k 44 obrazům z Hitlerovy osobní kolekce, které byly za války odvezeny do kláštera ve Vyšším Brodě a po roce 1945 se dostaly na různá místa v bývalém Československu. Hitler sám tato díla kupoval na pravidelných přehlídkách německého nacistického umění, takže obrazy autenticky vyjadřují osobní vkus nejmocnějšího muže Třetí říše, který sám byl amatérským malířem akvarelů.

Jiří Kuchař před jedním z obrazů

Foto: Milan Malíček, Právo

Většina z obrazů se tematicky vztahovala k německým dějinám nebo symbolicky oslavovala germánského ducha. Celkem se Kuchařovi a Mazuchovi podařilo identifikovat 16 obrazů a sedm soch z Hitlerovy osobní sbírky, které jsou dnes uloženy v Čechách.

Nalezené obrazy

Foto: Milan Malíček, Právo

„Kromě Německa jsme jediná země, která vlastní takovou kolekci hitlerovského umění, děl vybraných a zakoupených přímo diktátorem. Tato sbírka by při přepočtu tehdejší měny na dnešní měla cenu asi 50 miliónů korun,“ tvrdí Kuchař, který o nálezu vydal obsáhlou dvoudílnou knihu.

Lubomír Mazuch se Vzpomínkou na Stalingrad

Foto: Milan Malíček, Právo

Objev Staligradu viděného z německého pohledu si v Doksanech v pondělí natáčela i ruská televize.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků