Hlavní obsah

V ČR vystoupí kouzelný jamajský ska dědeček Derrick Morgan i Buju Banton

Téměř sedmdesátiletý jamajský zpěvák Derrick Morgan patří k otcům zakladatelům stylů ska a reggae a díky festivalu Reggae Ethnic Session Meets RealBeat v Žizníkově u České Lípy (26. až 28. června) ho uslyší i čeští fajnšmekři. Přijede také Buju Banton, Dzadzeloi Cultural Troop (Ghana) nebo Santy y su Marabu (Kuba).

V ČR vystoupí kouzelný jamajský ska dědeček Derrick Morgan i Buju Banton

Derrick Morgan patří ke klasice ska jako Desmond Dekker a Skatalites. Narodil se na Jamajce v roce 1940 a od dětství vstřebával jak spirituály z tamních kostelů, tak americké R & B z rádia. V sedmnácti letech se zúčastnil pěvecké soutěže a předvedl coververze od geniálního  rock'n'rollového šílence Little Richarda Long Tall Sally a Jenny Jenny. Měl úspěch a už v roce 1959 natočil první desku, singl Lover Boy.

Následovaly hity Fat Man, Be Still, In My Heart, Don't Call Me Daddy, Moon Hop, Miss Lulu, Housewives Choice a desítky dalších. V roce 1966 Morgan vydal nahrávku Tougher Than Tough, o které se říká, že je první rock steady písničkou.

Jako producent pak Derrick Morgan pracoval s megahvězdami typu Bob Marley a Jimmy Cliff. V sedmdesátých a osmdesátých letech už nebyl masově populární, ale svět objíždí dodnes a jeho hudba vůbec nestárne. Chodí na něj v naprosté většině mladí lidé.

Do Žizníkova přijede také představitel nového reggae a dancehallu Buju Banton. Ze západoafrické Ghany dorazí 15 členů tradičního projektu Dzadzeloi Cultural Troop, kteří předvedou představení, ve kterém se propojuje rytmus, tanec, divadlo i akrobacie. Z Rakouska přijedou hudební futuristi Dubble Standart, s kterými vydal album legendární Lee Scratch Perry.

Špička funku a soulu

Zahrajou i další skupiny, z nichž zdaleka ne všechny produkují jen klasické reggae. Vedle United Flavour a Hypnotix je nutné slyšet zejména stále lepší Prague Ska Conspiracy se skvělou ska-jazzovou zpěvačkou a mladé soulově a funkově orientované kapely Tribetown a Navigators.

Jejich rytmika, klávesy i bezchybný a autentický zpěv je v českých poměrech přímo zjevením, bez nadsázky připomínají světové hvězdy typu Fun Lovin Criminals, Stevie Wonder atd.

Lístky jsou za 350 Kč na stránkách www.realbeat.cz a www.ticketstream.cz. Nejvýhodnější lístky bez dalších poplatků prodejce můžete pořídit na pražském warm-upu 28.4. v Lucerna Music baru, kde proběhne showcase sedmi domácích reggae zpěváků a taneční performance spojená s workshopem (vystoupí mj. Susha, Dr. Kary, Mr. Cocoman, Missy M, Major Pirate, Asheema, Admirál Kolíbal nebo Mr. Roll). Vstup je zdarma.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků