Hlavní obsah
Původní budova Činoherního studia Foto: Aleš Pelikán , Právo

Ústí pomůže Činoheráku, radní mu chtějí poslat milióny

Ústí nad Labem pomůže spolku Činoherák Ústí. Letos mu poskytne dotaci milión korun, na příští rok se počítá s 12 milióny. Rozhodli o tom radní, konečné slovo budou mít 16. prosince zastupitelé. Činoherák Ústí navazuje na někdejší Činoherní divadlo. Od dubna soubor funguje díky sbírce a sponzorům.

Původní budova Činoherního studia Foto: Aleš Pelikán , Právo
Ústí pomůže Činoheráku, radní mu chtějí poslat milióny

„Pro Činoherák Ústí je to otázka života a smrti. Bez jistoty financování nemůže žádat o další zdroje financování. Pokud bychom to neudělali, dopustili bychom zánik souboru jako takového,” řekl primátorův náměstek Martin Hausenblas (PRO!Ústí). Spolek by se měl už v příštím roce vrátit do budovy na Střekov.

Financování kultury ve městě by podle Hausenblase měla řešit koncepce. „Dojde ke zpracování kulturní koncepce a vyhlášení grantů. Koncepce nebude řešit jen Činoherák Ústí, bude brát v potaz všechny složky kultury a součástí toho bude grant, do kterého se Činoherák bude moct přihlásit, a pokud uspěje, může získat víceleté financování,” vysvětlil Hausenblas.

Z podkladů, které dostali v rámci žádosti o dotaci radní, vyplývá, že Činoherák Ústí potřebuje na příští rok 20,5 miliónu korun. Kromě dotace od města počítá s miliónem od ministerstva kultury a 800 000 korunami od Ústeckého kraje. Část příjmů by měli zajistit sponzoři a výnosy z představení. Spolek by měl působit jak v budově na Střekově, tak v kině Hraničář, kde našel dočasné působiště. „Příští rok nabídneme 200 divadelních představení pro dospělé, děti i školy. V Hraničáři plánujeme pestrý program, od výstav, přes promítání filmů, diskuse nebo vzdělávací programy,” řekl produkční spolku Jan Kvasnička.

Střet zájmů?

Radní se k bodu ale zřejmě vrátí ještě jednou. Tři členové rady za PRO! Ústí nenahlásili střet zájmů. Kromě Hausenblase, který je jedním ze zakladatelů spolku, nenahlásili poměr k projednávané věci ani náměstkyně Jana Bohuňková a Jaroslav Achab Haidler, kteří v orgánech spolku také působí. Vedení města teď zjišťuje, zda usnesení rady v takové podobě platí.

„Deset hodin práce, kterou jsme na té radě měli, způsobilo, že jsme si neuvědomili, že tam jsou podjatí lidé a měli by o tom informovat. Dnes jsme v situaci, kdy z hlediska čistoty toho usnesení si chceme ověřit právní čistotu. A pokud nám bude dán výsledek, že buď je to bez problémů, nebo je to s nějakými problémy, tak 9. prosince tyto problémy vyřešíme,” řekl primátor Josef Zikmund (ANO) s tím, že na usnesení jako takovém, a tedy i dotaci, by se nic měnit nemělo.

Formu dotace kritizuje část opozice. Komunisté ji podle Květoslavy Čelišové zřejmě nepodpoří. „Nejdříve by měla být jasná kulturní koncepce, kterou koalice slibovala, a teprve potom se můžeme bavit o příspěvcích pro jednotlivé spolky a sdružení. Nerozumím tomu, proč by se měla dělat výjimka a schvalovat se už teď dotace jen pro Činoherák,” řekla Čelišová.

Činoherák Ústí chce navázat na tradici Činoherního divadla města Ústí nad Labem. Divadlo se na začátku roku nedohodlo s bývalým vedením města na financování. Místo tradiční dotace mělo získat peníze formou grantu. Divadlo označilo grant za netransparentní a špatně připravený a nezažádalo o něj. Většina herců pak přešla do nového spolku. Původní Činoherní divadlo spěje k likvidaci. Samo na sebe podalo insolvenční návrh, který krajský soud přijal a prohlásil konkurz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků