Hlavní obsah

Updikův strom zasazený před Jazzovou sekcí roste dál

Strom, který vysadil John Updike v Praze v roce 1986 před tehdejším sídlem Jazzové sekce, nedaleko stanice metra Kačerov, roste dál. Připomíná tak osobnost jednoho z velkých amerických prozaiků 20. století, který zemřel 27. ledna, nedlouho před březnovou připomínkou svých sedmasedmdesátin.

Updikův strom zasazený před Jazzovou sekcí roste dál

„Rok předtím zasadil na svahu před naším tehdejším sídlem svůj strom i Kurt Vonnegut,“ řekl Karel Srp. „Zeptali jsme se Updika, jestli mu nevadí, že Vonnegutův strom bude výš. Vonnegut je větší spisovatel, odpověděl. Byl nesmírně přátelský, velice dobře informovaný o české literatuře. Hodně se zajímal o situaci v disentu,“ dodal Srp.

Updike vydal první román v roce 1959, jmenoval se Jarmark u chudobince a šlo v něm o konflikt ředitele a chovanců. Rok nato vyšel snad jeho nejproslulejší román Králíku, utíkej! Nespokojenost Harryho Angstroma, někdejší hvězdy středoškolského basketbalového týmu, s realitou stereotypu života americké střední třídy, s ubíhajícími roky i nespokojeností v manželství vyústí v útěk.

Ovšem jakmile člověk začne „utíkat“, vytvoří si další problémy a je otázka, jak a kdy se dokáže „zastavit“. Osudy svého Králíka Angstroma sledoval Updike dál v pětidílné sérii, v níž glosoval proměnu života Američanů ve 20. století. Včetně traumatu spojeného s neúspěšnou vietnamskou válkou.

Jako nespokojený intelektuál často vyvolával diskuse. Svým románem Dvojice (1968) bořil tabu hovoru o sexuálním soukromí partnerského a manželského života. Ve filmu nejvíce zazářily Čarodějky z Eastwicku (1984), úspěšně zfilmované s Jackem Nicholsonem v hlavní roli. Updike zůstane zájmem čtenářů zapsán mezi ty, kdo proměnili literaturu i svět své doby.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků