Hlavní obsah
Vyprošťování zaklíněného řidiče Passatu. Foto: HZS MSK

Českou kulturu podporuje Evropská unie už nyní a podle ministra Pavla Dostála se dá předpokládat, že podpora se po vstupu země do unie zvýší. "Pro kulturu proto bude vstup do unie jen dobrou zprávou," míní Dostál.

Vyprošťování zaklíněného řidiče Passatu. Foto: HZS MSK
Unie podporuje českou kulturu

Loni koncem roku vybrala Evropská unie ze 750 žádostí z 28 zemí 224 projektů, mezi něž rozdělila 33 miliónů eur přibližně miliardu korun. Kolik z toho připadlo českým žadatelům však nelze přesně určit. Projektů se totiž mnohdy účastní i desítka organizátorů z různých zemí, kteří si peníze rozdělují. České organizace se však podílejí například na 18 uměleckých projektech, které EU podpořila v rámci programu Culture 2000. Mezi úspěšnými žadateli byly Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, Moravská galerie v Brně a nakladatelství One Woman Press.

Letos má být pomoc od unie směrována ke scénickým uměním, příští rok bude podporovat hlavně kulturní dědictví. Aby vůbec měli žadatelé šanci podporu z Evropy získat, musejí na své projekty požadovat od 50.000 do 150.000 eur a zároveň si nejméně polovinu celkových nákladů zaplatit sami. Českou kulturu významně podporuje také nadnárodní fond Eurimages při radě Evropy ve Štrasburku. V květnu 2001 poskytl přes 3,1 miliónu korun filmu Ivana Vojnára Lesní chodci, který se záhy objeví v kinech. Přes 1,3 miliónu korun získala režisérka Ilona Zioková na německo-český dokument nazvaný Willy - The Silent Movie Pianist.

Podle české zástupkyně ve fondu Heleny Uldrichové se však členské příspěvky, které do fondu odvádí ministerstvo kultury, české kinematografii bohatě vracejí. Například v roce 2000 stát zaplatil asi 200.000 eur, ale na podporu výroby filmů, distribuci a kina získal více než dvojnásobek. Výhodou členství ve fondu je vedle finanční návratnosti i podpora spolupráce mezi zúčastněnými zeměmi, čímž mají filmy větší naději na evropskou distribuci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků