Hlavní obsah
Milan Knížák Foto: Peter Kováč, Právo

Umělci si stěžují na Knížáka u ministra

Skupina umělců požaduje, aby ČR na bienále v Benátkách zastupoval Dominik Lang vybraný komisí nominovanou Národní galerií (NG). Důrazně nesouhlasí s postupem ředitele NG Milana Knížáka, který doporučení komise nerespektoval. Poslali proto v pondělí otevřený dopis ministru kultury Jiřímu Besserovi (za TOP 09).

Milan Knížák Foto: Peter Kováč, Právo
Umělci si stěžují na Knížáka u ministra

Knížák, který o českém zástupci v Benátkách rozhoduje, vybral před nedávnem projekt trojice Vasil Artamonov, Alexej Klyuykov a Pavel Sterec, ti na protest proti Knížákovu postupu účast v Benátkách odmítli.

Měsíc po zasedání výběrové komise a necelý půlrok před začátkem bienále tak stále není jasné, kdo bude Českou republiku v Benátkách zastupovat. O otevřeném dopise informovala Gabriela Kotíková z Galerie Jelení.

Dopis podepsalo zhruba 150 umělců, kurátorů, pedagogů a studentů. Mezi jinými například ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Lenka Lindaurová, rektor VŠUP Pavel Liška, ředitel Domu umění města Brna Rostislav Koryčánek, pedagog FAMU Tomáš Pospiszyl nebo umělci Michal Pěchouček, Jiří Černický, Jiří Thýn, Kryštof Kintera a mnozí další.

Ředitel NG Milan Knížák nedávno řekl, že se bude snažit s trojicí Artamonov - Klyuykov - Sterec ještě vyjednávat, aby si odmítnutí účasti rozmysleli. "Já jsem neudělal žádnou chybu, já jsem si z doporučení komise vybral druhý projekt, protože mi připadá daleko nosnější a méně komplikovaný," řekl Knížák. Langův projekt by prý nemuselo zahraniční publikum pochopit. Mezi umělci se přitom říká, že Knížák Langa nevybral kvůli osobním antipatiím k tomuto umělci.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků