Hlavní obsah

Tvůrce Krtečka Zdeněk Miler bude oceněn v Německu

Český kreslíř Zdeněk Miler, autor postavy Krtečka a dalších zvířecích postaviček ze série kreslených filmů pro děti, bude za celoživotní dílo oceněn hlavní cenou 15. festivalu dětských filmů v německém městě Chemnitz (Saská Kamenice). Šéf festivalu Michael Harbauer oznámil, že cena bude slavnostně předána 28. září.

Tvůrce Krtečka Zdeněk Miler bude oceněn v Německu

"Walt Disney použil pro své kreslené filmové příběhy téměř všechna zvířátka, jen jedno ne. To jsem si vybral já," cituje agentura DPA v této souvislosti dřívější Milerovo prohlášení.

V současnosti 89letý ilustrátor vytvořil svého Krtečka již v 50. letech. Do roku 2002 pak postupně vzniklo na 60 epizod s postavičkou, která se mezitím proslavila na celém světě. Figurka začala být napodobována a komerčně využívána v řadě asijských zemí, autorská práva na ni musela být proto prosazována i právní cestou.

Zdeněk Miler začínal ve zlínských filmových atelierech, od roku 1945 pracoval v barrandovském studiu Bratři v triku pod vedením Jiřího Trnky. Nejvíce ho sice proslavil seriál o Krtkovi, vytvořil ale i další animované filmy na pokračování, jejich hrdiny byli Cvrček či Štěňátko. Je autorem řady dalších kreslených snímků pro děti i dospělé a ilustroval několik pohádkových knih.

Na Milerův námět a ilustrace textově příběh o krtečkovi zpracoval spisovatel Eduard Petiška; nejznámější a nejvíce vydávaná je knížka Jak Krtek ke kalhotkám přišel.yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků