Hlavní obsah
Karel Schwarzenberg, Václav Havel a Martin Věchet v Trutnově Foto: Vladislav Prouza, Právo

Trutnovský festival bude v srpnu opět v areálu Na Bojišti

Mezinárodní Open Air Music Festival Trutnov, který je rockovou přehlídkou pod širým nebem s nejdelší tradicí v Česku, bude od 19. do 22. srpna opět v areálu Na Bojišti. Na svých internetových stránkách to uvedli jeho pořadatelé. Jména vystupujících kapel zatím nezveřejnili.

Karel Schwarzenberg, Václav Havel a Martin Věchet v Trutnově Foto: Vladislav Prouza, Právo
Trutnovský festival bude v srpnu opět v areálu Na Bojišti

Organizátoři se o budoucnost přehlídky, jejíž první ročník v roce 1987 rozehnala komunistická policie a mezi jejíž hosty se pravidelně řadí bývalý prezident Václav Havel, v posledních letech obávali. "Území Bojiště s okolními loukami vyčlenila místní radnice pro průmyslovou zóny a odsoudila tak k zastavění," vysvětlili na svém webu.

"Území se nám díky vzájemné domluvě více stran podařilo pro letošek uhájit," stojí na festivalových stránkách. Možnost uspořádání dalších ročníků přehlídky ale zřejmě zůstává nejistá.

Antikomunistická tradice

Trutnovský festival se od podobných akcí liší nejen délkou své historie, ale i tím, že není zaměřen výhradně na hudbu. Mnoho účinkujících i účastníků spojují podobné názory a životní postoje.

"Kmen spiklenců", jak je nazývá organizátor Martin Věchet, se například netají odporem ke komunismu a jeho projevům. Na festivalu proto nemohou hrát například hudebníci vedení v seznamech někdejší Státní bezpečnosti jako agenti a spolupracovníci, nevysvětlí-li věrohodně, jaký měl být důvod jejich nařčení z údajné spolupráce.

Každý festivalový ročník organizátoři také věnují různým historickým osobnostem, které se nesmířily se zlem a nespravedlností ve společnosti, a na festivalu připomínají jejich činy.

Letošní ročník věnují například Britu Nicholasi Wintonovi, který těsně před vypuknutím druhé světové války zachránil ve speciálně vypravených vlacích 669 československých židovských dětí z tehdejšího nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie, čímž jim zachránil život.

Dalšími osobnostmi, které festival připomene, budou polský katolický kněz Jerzy Popieluszko, jehož za podporu hnutí Solidarita nechal komunistický režim zavraždit tajnou službou, a vězněný čínský disident Liou Sia-pao. Přehlídka rovněž připomene humanistu, křesťanského myslitele, pedagoga, spisovatele a exilového činitele Přemysla Pittera.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků