Hlavní obsah
Baskytarista skupiny Toy Dolls Foto: Alex Švamberk, Novinky

Toy Dolls ukázali, že punk nepatří do muzea

V sobotu končí v Moravské Třebové punkový festival Pod parou, na který dorazily skoro 4000 diváků, včetně mnoha ze zahraničí. Vrcholem pátečního večera, kde dostaly prostor tuzemské legendy, bylo vystoupení anglických Toy Dolls.

Baskytarista skupiny Toy Dolls Foto: Alex Švamberk, Novinky
Toy Dolls ukázali, že punk nepatří do muzea

Punkový festival Pod parou, který v sobotu vyvrcholí v Moravské Třebové, svou atmosférou připomíná legendární britské festivaly Wasted/Rebellion. Také je setkáním nejznámějších dosud fungujících punkových kapel – v tomto případě tuzemských - a jejich příznivců, kteří pochopitelně chtějí slyšet staré známé skladby. To ale hrozí nebezpečím, že se bude jen oprašovat prach z muzeálních exponátů a vše skončí u abiturientských setkání a vzpomínek na dávno zašlé časy. Angličtí Toy Dolls tuto náladu ale v pátek rozmetali.

Skupina E!E v Moravské Třebové

Foto: Alex Švamberk, Novinky

Punk už dávno není šokující a nebezpečný. Za léta se etabloval a stal se jedním z mnoha žánrů rockové hudby, sice je stále energický a dokáže pěkně tnout, ovšem hrozbu už nepředstavuje. A útočné kritické skladby mnohdy vystřídaly písně o chlastu a holkách, jak je tomu u E!E.

Visací zámek na festivalu Pod parou

Foto: Alex Švamberk, Novinky

SPS zase musejí donekonečna opakovat Ruskou a Mámu stejně, jako vystoupení Visacího zámku je nepředstavitelné bez Cigár, Stánku a Traktoru, i když tomu se alespoň podařilo do repertoáru propašovat generační výpověď Padesát. I u těch nejlepších ovšem nepřichází žádné překvapení. Nové písně se neliší svým pojetím příliš od těch starších, i když Totální Nasazení a SPS sázejí více na rychlost než třeba E!E.

SPS v Moravské Třebové

Foto: Alex Švamberk, Novinky

O to vítanější bylo páteční vystoupení anglických Toy Dolls. Naráz se ukázalo, že punk nemusí mít nutně rytmus polky a držet se stylu určeného Sex Pistols a Exploited. Toy Dolls ve své současné podobě mísí zběsilost punku s tradicí britského kabaretu a dají stejně dobře řadit k punku jako po bok Tiger Lillies, což ještě zdůraznila chvíle, kdy se bubeník chopil houslí v jakési podivné hospodskokeltské pasáži.

Toy Doll na festivalu Pod parou nabídli velkou podívabnou.

Foto: Alex Švamberk, Novinky

Michael ´Olga´ Algard se svou kytarou kouzlil, čerpal z rock´n´rollu, ale vystřihl i Toccatu a jeho skřehotavý ječivý hlas zdůraznil bizarnost fascinující show tří pánů v podivných oblečcích s kratičkými kravatami, kteří během divoké show, kdy pobíhali z jednoho konce pódia na druhý a divoce poskakovali, postupně odkládali část svršků. A to Toy Dolls nabídli koncert ke třiceti letům své existence. Dokázali ale, že hlavní je dělat hudbu po svém a nepodřizovat se žádným tlakům.

Diváci na festivalu Pod parou sledují vystoupení Totálního nasazení

Foto: Alex Švamberk, Novinky

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků