Hlavní obsah
Budete závodit s Autoklubem ČR? Foto: Autoklub ČR

Tipy Mariána Labudy

Herec Marián Labuda se svěřil, co jej zaujalo v uměleckém světě. Redakční tipy jsou pravda různorodé: Skupina Votchi se pokusila v nové desce navodit atmosféru ortodoxního hard rocku, v Obecním domě v Praze se návštěvník setká s tvorbou avantgardní skupiny Linie a literární historik Pavel Vašák připravil sborník věnovaný K. H. Máchovi.

Budete závodit s Autoklubem ČR? Foto: Autoklub ČR
Tipy Mariána Labudy

Čtu: Právě jsem dočetl Modlitbu žáby, kterou napsal jezuita Anthony de Mello. Mohu jen doporučit. On sám utekl z kláštera a vydal se do světa hledat pravdu. Je tam plno moudrých myšlenek.

Viděl jsem: V kině Ztraceno v překladu. Zajímavý příběh a dobře natočený. Do divadla v době volna moc nechodím. Je to jako kdyby číšník si šel odpočinout do hospody.

Poslouchám: Objevil jsem pro sebe Tony Bennetta, skvělý starý swing. Poslouchám to pořád dokola.

Internet: Používám především k hledání informací.

 

Hudba

Votchi: Unicorn

Pražská hardrocková skupina Votchi to má těžké. I na svém druhém albu se potýká s klíčovým problémem: miluje hudbu sedmdesátých let, ortodoxní hard rock, ovšem trochu jí chybí nadhled, který dal prostor kapelám v daném období pouze čerpajícím.

Vypadá to, jako by to nebyla jen inspirace, nýbrž rovnou životní styl. A tak se lze na jednu stranu klanět opravdu výtečným profesním výkonům, zvláště pak v případě zpěvu Marka Hnilici, na druhou mimochodem vzpomínat, kterému originálu jsou skladby na desce podobné.

Barrandov Records, 46:36

Výstava

Josef Bartuška a skupina Linie 1931-1939

Českobudějovická skupina Linie představuje důležitou, avšak téměř zapomenutou část domácí meziválečné avantgardy. Její činnost zasahovala do většiny uměleckých oborů, zejména však do výtvarného umění a literatury. Vůdčí postavou skupiny byl učitel Josef Bartuška, jedna z nejvšestrannějších osobností českého moderního umění. Byl básníkem, fotografem, malířem, grafikem, kreslířem, tvůrcem četných koláží, publicistou, hudebníkem, divadelníkem i filmařem. Výstava poprvé v takové šířce zachycuje jeho tvůrčí odkaz.

Avantgarda o mnoha médiích

Výstavní sály Obecního domu, Praha

25. 8. - 7. 11. 2004,  denně od 10 do 18 hodin

Literatura

Pavel Vašák: Literární pouť Karla Hynka Máchy

"Cesta Máchova díla do české literatury byla neobyčejně složitá a vpravdě dramatická," píše literární historik Pavel Vašák v závěrečné stati sborníku věnovanému prvnímu modernímu českému básníkovi, který se stal měřítkem citovosti. Ne nadarmo byly nedlouho před nacistickým záborem Litoměřic, patřících v roce 1938 do tzv. Sudet, vyjmuty jeho ostatky z hrobu a přeneseny při národní manifestaci na Vyšehradský hřbitov. A stojí za to si i po téměř dvou stovkách let připomenout závist a nenávist, ale i lásku a úctu, které ve své době i dlouho po smrti jeho dílo a osobnost vyvolaly. Jakoby se mnoho nezměnila česká společnost, vytvořené literární dílo však trvá.

Vašák udělal záslužnou literárně historickou práci.

 Academia, 407 stran 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků