Hlavní obsah
Foto: archiv

The Strokes: ohlédnutí je krokem vpřed

Newyorská pětice The Strokes posunula kolo hudebních dějin kupředu, ačkoli se při té činnosti prakticky nezapotila a jen se ohlížela zpět. Takový paradox lze snadno vysvětlit: překotné stylové vynálezy devadesátých let umravnila jadrným pohledem na to skvělé, co se dělo v růžových šedesátkách.

Foto: archiv
The Strokes: ohlédnutí je krokem vpřed

Debutové album Is This It znamenalo zjevení. Následovník Room On Fire nikam nepospíchá, naopak zvuk skupiny potvrzuje. Opět odhaluje jeho lehkost, zdánlivou trivialitu, tušenou neohrabanost, ale hlavně magičnost jako výsledek toho všeho.

Rytmy a melodie The Strokes zůstaly hypnotické a velmi vyrovnané. Na novince je sice singlová skladba 12:51, ovšem v celkovém pohledu na desku je zapadlá mezi ostatními, podobně vyhlížejícími a vyrovnanými.

The Strokes se učili v náladě šedesátých let, kdy byl rock´n´roll přirozeně syrový a pocitově špinavý. Vzali si rovněž inspiraci v prvotním punku a postupně se opřeli i o přímočarost nové vlny osmdesátých let.

Hrají umouněně jako správná garážová kapela. Díky tomu vytvářejí jasný pocit, a o to jde. Hudbu, kterou vytvořili, by v dnešní době naprogramoval průměrný zvukový inženýr na samohrajky a nikdo by nepoznal rozdíl mezi jeho produktem a The Strokes. Z té skutečné muziky ale vyvěrá opravdovost. Zčásti je jako by odlidštěná, větší díl však patří promyšleným nápadům, které členové skupiny měli, než poprvé sáhli na nástroje. Díky tomu jde o jeden z nejpozoruhodnějších rockových počinů letošního roku.

The Strokes: Room On Fire
BMG, 33:05

Anketa
Jsou The Strokes originální?
Ano, skupina přinesla do rocku nový přístup
68.3 %
Ne, kapela jen vykrádá své předchůdce
31.7 %
Celkem hlasovalo 63 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků