Hlavní obsah
Lidé už nechtějí většinu hudby vlastnit. Foto: Profimedia.cz

Streamování vydělá v Americe víc než CD, vinyly a mp3 dohromady

Lidé už nechtějí většinu hudby vlastnit, ale jen si ji nezávazně poslechnout. V roce 2016 vyvrcholil v Americe dlouhodobý trend nárůstu streamování, které je dnes z finančního hlediska důležitější než cokoliv jiného.

Lidé už nechtějí většinu hudby vlastnit. Foto: Profimedia.cz
Streamování vydělá v Americe víc než CD, vinyly a mp3 dohromady

Streamování vytvořilo loni zhruba 51% příjmů hudebního průmyslu a poprvé v dějinách je tak největším zdrojem financí, tvrdí čísla organizace RIAA (Recording Industry Association of America). Konkrétně jde o 3,9 miliardy dolarů. Ještě v roce 2015 streamování zajistilo jen 34% příjmů.

Na vzestupu jsou internetové služby jako Spotify a Apple Music. Peníze proudící od předplatitelů se v roce 2016 zdvojnásobily. Šlo o asi 2,5 miliardy dolarů, důležitá je ale také reklama přikládaná k hudbě, kterou lidé poslouchají zdarma. V USA je oblíbenost předplacených služeb mnohem vyšší než ve zbytku světa, až 22,6 miliónu lidí je ochotno si nějakou internetovou službu platit.

V ČR se firmy dlouho snažily rozšířit nějakou podobnou placenou službu, ale všechny pokusy zkrachovaly.

Placené stahování je na rozdíl od streamování v Americe na ústupu. Firmy jako iTunes vydělaly loni o 22% méně. Pomalu padá i prodej CD, neklesá jen prodej vinylových desek. Ty jsou obvykle velmi drahé a prodeje se počítají jen v jednotkách miliónů za rok. Všechny fyzické nosiče dohromady vynesly hudebnímu průmyslu jen 1,7 miliardy dolarů, což je o 16% méně než v roce 2015.

Každý rok se opakují protesty, že streamovací služby sice vydělávají dost, ale málo platí samotným umělcům. RIAA tak opět volá po změně zákonů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků