Hlavní obsah
Režisér Steven Spielberg Foto: Jean-Paul Pelissier , Reuters

Spielberg byl obviněn z krádeže námětu Hitchcockova filmu

Slavný americký režisér Steven Spielberg a přední hollywoodské studio údajně bez povolení použili námět klasického filmu Alfreda Hitchcocka Okno do dvora pro svůj loňský snímek Disturbia. Na filmu režírovaném D.J. Carusem se Spielberg podílel jako výkonný producent. Z plagiátorství ho proto viní žaloba podaná tento týden u newyorského soudu.

Režisér Steven Spielberg Foto: Jean-Paul Pelissier , Reuters
Spielberg byl obviněn z krádeže námětu Hitchcockova filmu

Hlavní hrdina kriminálního thrilleru Disturbia, ztvárněný mladým hercem Shiou LaBeoufem, šmíruje své sousedy, včetně muže, kterého podezřívá, že je sériovým vrahem. Velmi podobně se však vyvíjí i děj Hitchcockova filmu.

Žaloba podaná v pondělí u manhattanského soudu proto tvrdí, že se Spielberg v roli producenta až příliš inspiroval povídkou Cornella Woolriche z roku 1942, na jejímž základě vznikl v roce 1954 v režii Alfreda Hitchcocka film Okno do dvora s Jamesem Stewartem a Grace Kellyovou v hlavních rolích.

Podle žaloby jsou Disturbia i Okno do dvora v zásadě stejná díla. V obou případech jde o mysteriózní příběh s kriminální zápletkou. Velmi podobné jsou si hlavní postavy, které se podobně chovají, a v zásadě stejným směrem se vyvíjí i celý děj obou filmů. Navíc všechny odlišnosti scénáře jsou prý nevýznamné a jen "na oko", aby Disturbia unikla obvinění z plagiátorství.

Zlodějna s vtipem

Spielberg tím prý porušil autorská práva na Woolrichovu povídku, která v současnosti náleží do pozůstalosti po Sheldonu Abendovi, zemřelém v roce 2003, jenž je předtím od Woolriche odkoupil.

Správci pozůstalosti proto žalují Spielberga, jím založenou produkční společnost DreamWorks a filmové studio Paramount a žádají zaplacení blíže nespecifikovaného odškodného. Snímek v amerických kinech podle agentur vydělal přibližně 80 miliónů dolarů (asi 1,4 miliardy Kč).

Právníci žalované strany se odmítli k nastávajícímu soudnímu sporu vyjádřit. Spielbergově obhajobě zřejmě nepomohou ani komentáře filmových kritiků. Deník New York Times nazval Disturbii po premiéře "Oknem do dvora pro adolescenty" a kanadský Toronto Star neváhal snímek přímo označit jako "zlodějnu s vtipem".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků