Hlavní obsah
Rachel Weiszová Foto: Aerofilms

Diváckou cenu deníku Právo dostal na letošním jubilejním 50. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary film italského režiséra Paola Sorrentina Mládí, který vstupuje do kin.

Rachel Weiszová Foto: Aerofilms
Sorrentinovo Mládí jde do kin

Hlasovací žebříček vedl již od svého prvního festivalového uvedení, a tuto pozici už nevyklidil. Cenu pak osobně převzal představitel jedné ze dvou hlavních rolí, vynikající americký herec Harvey Keitel, který k tomu na pódiu Thermalu řekl:

Harvey Keitel

Foto: Jan Handrejch, Právo

„Paolo Sorrentino tento film napsal, a když jsme si my, které oslovil pro práci před i za kamerou, přečetli scénář, měli jsme všichni pocit, že víme, o co mu jde: o život samotný. A u toho jsme chtěli být, chtěli jsme tou cestou projít s ním. Teď vidím, že jste se k nám na té cestě mládí připojili všichni, a mám velkou radost, že to, co jsme udělali, vás oslovilo stejně, jako ten scénář oslovil nás.“

Děj se odehrává v luxusním lázeňském hotelu ve švýcarských Alpách, kde se každoročně setkávají dva staří osmdesátiletí přátelé. Hudební skladatel a dirigent Fred Ballinger, kterého hraje Michael Caine, a filmový režisér Mick Boyle v po dání Harveyho Keitela. Mezi léčebnými kúrami vzpomínají na uplynulé roky, suchým humorem komentují své chátrající tělesné schránky a při tom všem moudře vědí, že přátelé si mají říkat jen hezké věci.

Maradona a Miss Universe

Lázeňský hotel je plný excentrických hostů, kteří jim poskytují bohaté podněty k úvahám o mládí, kráse, kreativitě, zkrátka o všem, co tvoří život – a také co zahání myšlenky na blízký konec. Je tu mladý hollywoodský herec, Miss Universe, a také jistá jihoamerická fotbalová legenda, která nápadně připomíná Diega Maradonu:

„Pro mě je Maradona nejúžasnějším moderním uměleckým vyjádřením. Od mala jej obdivuji a jsem mu vděčný za to, co neuvěřitelného udělal pro fotbal: 150krát víc než já pro film. Ve filmu Mládí se každý ptá na svou budoucnost, a kdo může takovou otázku bolestně pokládat lépe než Maradona, muž, jenž má za sebou nejzářivější minulost,“ říká k tomu Sorrentino.

Mládí je ale především o přátelství mezi dvěma starými muži, kteří se společně snaží hledět do té budoucnosti, která jim ještě zbývá, a o jejich vztahu s vlastními dětmi a obecně s těmi, kdo jsou mladší než oni a dívají se na svět z jiného úhlu.

V Cannes ho opět neocenili

Film byl poprvé uveden v květnu v hlavní soutěži festivalu v Cannes, kam Sorrentina doprovodila početná a hvězdná herecká delegace: vedle Keitela a Cainea také Rachel Weiszová, která hraje Fredovu dceru, představitel mladého herce Paul Dano a také Jane Fondová, která má ve filmu malou, ale nesmírně výraznou a brilantně zahranou roli Mickovy celoživotní herecké múzy.

Jane Fondová

Foto: Aerofilms

„Je důležité čelit problémům hned, jak to jde. A protože mi problém, že stárnu, připadal zajímavý, je mi po tom, co jsem natočil Mládí, mnohem lépe,“ řekl k filmu Sorrentino.

Mládí je jeho šestý film (z celkem sedmi natočených) uvedený v Cannes, ale ocenění dostal jen Božský: v roce 2008 byl odměněn Cenou poroty.

Jak předloňská Velká nádhera, tak i letošní Mládí vyšly naprázdno. Za Velkou nádheru se však Sorrentinovi dostalo velkého zadostiučinění v podobě amerického Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film a Evropských filmových cen za nejlepší film, režii, střih a herecký výkon Toniho Servilla.

Uvidíme tedy, jak si povede v dalších cenách Mládí, ale bylo by s podivem, kdyby se v bilančních oceněních nezařadil mezi nejlepší filmy světa roku 2015.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků