Hlavní obsah
Karel Janeček Foto: Petr Horník, Právo

Slavík se vrací v novém kabátě, obnovil ho miliardář Karel Janeček

Anketa popularity zpěváků a skupin Český slavík se vrací v novém kabátě a s novým vedením pod názvem Český slavík 21. Patronát nad projektem převzal matematik a podnikatel Karel Janeček.

Karel Janeček Foto: Petr Horník, Právo
Slavík se vrací v novém kabátě, obnovil ho miliardář Karel Janeček

Nového Slavíka má v listopadu vysílat televize Nova, pořad připravuje režisér Pepe Majeský.

„Jsem velmi rád, že mohu pomoci naší hudební scéně stíhané excesivními až neracionálními restrikcemi. A přispět k renesanci největší české hudební ankety, jejíž název vymyslel v roce 1962 Ladislav Smoljak,” uvedl Janeček.

„Spravedlivé hlasování podle hlasovací metody D21 umožní lidem lépe vyjádřit své preference a přinášejí tak férové a sjednocující výsledky soutěže, kterou považuji za rodinné stříbro české i československé populární hudby,” dodal miliardář.

Metoda D21

Je to hlasovací a volební systém, který byl Janečkem uveden v říjnu 2012, dříve pod názvem Demokracie 2.1. Díky němu je jakékoliv skupinové rozhodování efektivnější. Jeho ústředním principem je možnost volby více hlasy a v určitých případech obsahuje také hlas minusový. Díky větší paletě hlasů je možné přesněji vyjádřit své preference, a dosáhnout tak v jakémkoli hlasování či volbě takové shody, která odráží zájem většiny voličů. Každý volič má vždy k dispozici více hlasů, než kolik je vítězných možností. Všechny hlasy mají stejnou váhu a volič je může, ale nemusí použít všechny. Pro každou z možností přitom lze hlasovat pouze jedním hlasem. Pro udělení minusového hlasu je nutné rozdat alespoň dva plusové. Počet plusových a minusových hlasů se může měnit podle konkrétní volební situace. K modifikacím vždy dochází podle základního algoritmu.

„Velice se těším na návrat Slavíka na obrazovky Novy, a to nejen proto, že se s ním vracím i já,” přiznal režisér Majeský.

„V minulosti jsem totiž tvořil už čtyři jeho galavečery a tento bude tím vším, co se mezitím událo a změnilo, o to více zajímavý, jiný a doufám, že v mnoha ohledech výjimečný,” dodal Majeský.

Samotná cena dostane novou podobu, kterou tvoří designérka Viktorie Beldová, autorka koruny pro kambodžského krále.

Rodina Beldů, ze které designérka pochází, se již několik desítek let stará o svatováclavskou korunu. Její tatínek a dědeček pracovali na její replice.

„O detailní podobě všech cen máme s Lilií Khousnoutdinovou už definitivně rozhodnuto. V tuto chvíli už jen vychytáváme se šperkaři z Granátu poslední detaily, kdy můj návrh upravujeme tak, aby technicky vyhovoval výrobě,” dodala Beldová.

Anketa
Chyběl vám Český slavík?
Ano
20.8 %
Ne
79.2 %
Celkem hlasovalo 9769 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků