Hlavní obsah
Petr Nikolaev režíruje Karla Rodena v Lidicích. Foto: Jan Handrejch, Právo

Škola z Havířova pojede na natáčení válečného dramatu Lidice

Desítky škol projevily zájem o exkurzi na natáčení válečného filmu Lidice. Práci filmařů a filmovou vesnici Lidice nakonec uvidí žáci Základní školy Havířov-Šumbark, Jarošova 33. Rozhodlo o tom ve čtvrtek losování.

Petr Nikolaev režíruje Karla Rodena v Lidicích. Foto: Jan Handrejch, Právo
Škola z Havířova pojede na natáčení válečného dramatu Lidice

Děti se podívají do vypálené filmové vesnice Lidice, která byla postavena pouze pro tento film. Na místě budou historické kulisy, dobové mince, hrací karty, zápalky, cigarety, fotky, obleky z látek, které jsou sedmdesát let staré i nábytek. Přímo na filmovém "place" studenti mohou zažít atmosféru 2. světové války a dozvědí se i zajímavosti o daném období.

Havířovští zřejmě budou na téma dobře připraveni. "S dětmi jsme v rámci našeho školního projektu pátrali po lidických ženách, které před půl stoletím navštívily naši školu, navázali jsme kontakt s příbuznými a ve škole udělali spoustu práce," sdělila učitelka dějepisu z havířovské školy Šárka Zapalačová.

Lidice natáčí režisér Petr Nikolaev. Na české poměry se jedná o velkofilm, připravoval se řadu let a rozpočet se bude pohybovat kolem 60 miliónů korun. Film dlouho a obtížně sháněl sponzory a uprostřed příprav musela z projektu odejít kvůli vážné nemoci původní režisérka Alice Nellis.

Film vychází ze scénáře Zdeňka Mahlera. Tamní tragédii vypráví z perspektivy tří mužů, jejichž osudy ovlivnila láska a nevěra. V hlavních rolích se objeví Karel Roden, Martha Issová i Zuzana Bydžovská.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků