Hlavní obsah
Pollockův obraz Číslo 19 Foto: Profimedia.cz

Síň Christie’s zaznamenala rekordní prodej - půl miliardy dolarů za večer

Aukční síň Christie´s ve středu vydražila díla moderního umění za téměř půl miliardy dolarů za jediný večer. Jak oznámila agentura AFP, jde o světový rekord. Mezi prodávanými díly byl obraz Američana Jacksona Pollocka, který se vydražil za 58 miliónů dolarů (1,1 miliardy korun).

Pollockův obraz Číslo 19 Foto: Profimedia.cz
Síň Christie’s zaznamenala rekordní prodej - půl miliardy dolarů za večer

Dle zástupců Christie´s se prodalo 94 procent nabízených děl za více než 495 miliónů dolarů (deset miliard korun).

"Je to vůbec nejúspěšnější dražba v dějinách umění," řekl Brett Gorvy, který se u Christie´s specializuje na poválečnou a současnou tvorbu. Podle něj vstoupil trh s uměním do nového období, jemuž dominuje boj zkušených sběratelů s novými dražiteli.

Úspěchem večera byl Pollockův obraz z roku 1948 Číslo 19, namalovaný stříkací technikou. Jeho cena se původně odhadovala na 25 až 35 miliónů dolarů. Konečná cena je rekordní pro Pollockovo plátno dražené na aukcích, avšak předpokládá se, že při soukromých prodejích jsou jeho díla ještě dražší.

Původní očekávání, maximálně 35 miliónů dolarů, překonalo také plátno Dustheads Jean-Michela Basquiata. Zájemce za ně dal 48,8 miliónu dolarů. Síň Christie´s zaznamenala úspěšný prodej den po mimořádné dražbě svého rivala v branži, síně Sotheby's. V úterý se tam prodal za téměř 44 miliónů dolarů obraz Onement VI Barnetta Newmana. Za 37 miliónů dolarů se pak vydražilo plátno Domplatz, Mailand Gerharda Richtera, což je rekordní prodej pro žijícího umělce.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků