Hlavní obsah
Fedor Frešo (vpravo) s kolegou Mariánem Vargou Foto: Michal Doležal, ČTK

Sedmdesátiny slaví rocková legenda Fedor Frešo, člen skupin Prúdy i Collegium Musicum

Slovenský hudebník, baskytarista a zpěvák Fedor Frešo, který 6. ledna slaví sedmdesátiny, je znám z legendárních formací The Soulmen, Prúdy či Collegium Musicum. Působil i ve skupině Blue Effect spolu s nedávno zesnulým Radimem Hladíkem.

Fedor Frešo (vpravo) s kolegou Mariánem Vargou Foto: Michal Doležal, ČTK
Sedmdesátiny slaví rocková legenda Fedor Frešo, člen skupin Prúdy i Collegium Musicum

Frešo pochází z bratislavské hudební rodiny, jeho otcem byl dirigent a hudební skladatel Tibor Frešo, matka studovala operní zpěv a byla hudební redaktorkou a režisérkou v rozhlase. Frešo vystudoval obor kontrabas na bratislavské konzervatoři, jeho doménou se však stala basová kytara, na kterou začal hrát ještě v dětství.

První úspěchy sklízel se skupinou The Soulmen, kterou založili koncem 60. let spolu s Dežem Ursinym a Dušanem Hájkem a jejíž tvorba byla ovlivněna hudbou britské skupiny Cream. Záhy si vybudoval pověst jednoho z nejprogresivnějších rockových muzikantů v Československu. Hrál s Pavolem Hammelem (Prúdy), Mariánem Vargou (Collegium Musicum), Peterem Lipou (T+R Band), Radimem Hladíkem (Blue Effect), Fero Griglákem (Fermata) a mnoha dalšími osobnostmi československého rocku. Nevyhýbal se ani folku, spolupracoval s pražským sdružením Šafrán, například s Jaroslavem Hutkou.

Frešo vydal s různými skupinami desítky alb. Kromě toho pracoval ve vydavatelství Opus, kde se podílel na vzniku řady dalších desek, a byl také hudebním redaktorem v Československém rozhlase. O své kariéře napsal knihu s názvem Sideman, je také spoluautorem knihy Rocková Bratislava, která mapuje více než 300 slovenských rockových skupin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků