Hlavní obsah
Z filmu Skokan Foto: Mimesis film

Road movie Skokan. Vězeň na cestě za štěstím

O cestě za štěstím vypráví česko-francouzský film režiséra a scenáristy Petra Václava Skokan, který vstoupí do kin 8. června. Autor snímků Cesta ven a Nikdy nejsme sami natočil letní road movie, jejímž hlavním hrdinou je propuštěný vězeň, který se chce stát hvězdou na festivalu v Cannes.

Z filmu Skokan Foto: Mimesis film
Road movie Skokan. Vězeň na cestě za štěstím

Své štěstí se na jih Evropy vydává hledat stopem. Hlavní roli ztvárnil několikrát trestaný Rom Julius Oračko, který se už objevil v menší roli feťáka v Cestě ven. Produkce ho v polovině trestu dostala z vězení na podmínku.

„To vše se událo jen dva týdny před začátkem natáčení a měsíc před festivalem v Cannes,” řekl Václav po projekci v Praze. Režisér snímek označil za pohádku s dokumentárními rysy či dokument s rysy pohádky. Snažil se do něj otisknout lásku k loukám, přírodě, moři i řekám. V protikladu k jednoduché kráse přírody chtěl vystihnout pocity z nočního osvětlení Cannes, atmosféru přístavního Janova a anticko-barokního Říma. „Většinu scén jsme natáčeli improvizací,” dodal.

„Scénář vznikl jen nahrubo, dopisoval jsem ho během natáčení. Potkávali jsme různé lidi a třeba je oslovili ke spolupráci. Točil jsem, aniž bych věděl, co se stane zítra,” řekl Václav.

Rozpočet 10 miliónů

I další protagonisty filmu diváci znají z předchozích Václavových filmů – ať už jde o držitelku Českého lva Klaudii Dudovou, Zdeňka Godlu (Cesta ven a Nikdy nejsme sami) a Milana Cifru (Marian, Cesta ven). Ve filmu účinkuje i francouzská herečka Karidja Touré, která v roce 2015 získala Césara za objev roku ve filmu Bande de filles, a také francouzští a italští neherci.

Oračkovi natáčení změnilo život – usadil se, získal ubytování i práci. „Všechno je teď lepší, chci se věnovat tomu, co mě baví. Díky této práci jsem trochu jiný,” řekl.

Tvůrčí tým s producentem Janem Macolou zůstal stejný jako u předchozích projektů Petra Václava. Za kamerou byl Štěpán Kučera, tentokrát s Petrem Václavem a s Priscilou Guedesovou. Střihačem byl Florent Mangeot, francouzský držitel Českého lva za střih filmu Cesta ven, kostýmy navrhla Tereza Kučerová. Producentem Skokana je Mimesis Film, koproducenty jsou Česká televize, Cinéma Defacto a i/o post. Film podpořily Státní fond kinematografie a Cinemas du monde. Podle Macoly rozpočet nepřesáhl deset miliónů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků