Hlavní obsah
Richard Armitage jako Thorin Oakenshield Foto: Warner Bros

Richard Armitage z Hobita: Nemůžu se dočkat, až se vrátím točit na Nový Zéland

Anglický herec Richard Armitage (41) si už udělal jméno ve velkém množství televizních seriálů, z nichž nejznámější byl Robin Hood. Ani ve filmové branži není nováčkem. Role vůdce trpaslíků Thorina Oakenshielda ve snímku Hobit však pro něj byla zatím největší hereckou výzvou.

Richard Armitage jako Thorin Oakenshield Foto: Warner Bros
Richard Armitage z Hobita: Nemůžu se dočkat, až se vrátím točit na Nový Zéland

Jak je možné, že při vaší výšce 188 centimetrů hrajete trpaslíka?

Myslím, že jeden z důvodů, proč si režisér Peter Jackson do rolí trpaslíků vybíral vyšší herce, je ten, že chtěl, aby trpaslíci vypadali spíše jako bojovníci než malí lidé. Chtěl tam vidět rychlost, dynamičnost a sílu. V týmu byli i vyšší trpaslíci než já. Co se týče úpravy naší výšky, to už je záležitost počítače.

Jaké to je při natáčení dělat, že s někým mluvíte, ačkoliv jste kolikrát v místnosti sám?

Pracovali jsme novým způsobem, se kterým režisér přišel. Scény jsme propracovávali společně, a poté jsme se rozdělili, jeden čekal a druhý natáčel. Při natáčení jsme se pak dívali na určitý bod, který představoval oči toho, s kým jsme scénu jakoby hráli. Byla to výzva pro naši představivost.

Byla to vaše první zkušenost s 3D natáčením?

Jeden ze snímků, ve kterých jsem hrál, byl také ve 3D. To byla ale spíše postprodukce. Takže když to vezmeme kolem a kolem, bylo to vlastně mé první natáčení kompletně ve 3D.

Richard Armitage (Thorin Oakenshield, Hobit)

Foto: Warner Bros

 Dokázal byste ve zkratce říci, jaký bude pro úplného laika nejvýraznější rozdíl mezi sérií Pána prstenů a Hobitem?

Myslím, že Peter Jackson se v Hobitovi hodně zaobírá trpaslíky, zatímco v Pánovi prstenů byli ve světle reflektorů hlavně elfové. Nyní se však probírá zejména kultura a vlastnosti trpaslíků. Musím říci, že je to zábava hrát trpaslíky. Jsou agresivní a neslušní, zároveň v sobě však mají nesmírnou důstojnost. Mělo to něco do sebe objevovat jejich svět.

Všichni herci si pochvalovali natáčení na Novém Zélandu. Uchvátila tato lokalita i vás?

Je to relativně malá země, ale krajina se tam dramaticky mění během velmi krátkých vzdáleností, a tak se snadno dostanete z pouště do krásných hor s jezery během několika málo okamžiků. To bylo vážně velmi praktické.

Jak se pracuje s nejvýraznější tváří herecké posádky Hobita – Ianem McKellenem?

V hlavě budu mít asi ještě hodně dlouho, jak jsem jeden z prvních dnů natáčení vstoupil do šatny a najednou jsem zíral do očí Gandalfovi. To asi hned tak nezapomenu. Jinak Ian byl skvělý filmový parťák, je to úžasný člověk a jeho rady byly doopravdy užitečné.

Řekněte nám něco o vaší družině trpaslíků, kterou jako Thorin Oakenshield vedete. Hráli některé trpaslíky i místní?

Stejně jako v předloze nás bylo 13. Část herců byla z Velké Británie a další tvořili právě místní, takže to bylo takové míchání kultur. Vtipné bylo, že jsme všichni měli své dvojníky, kteří byli jinak vysocí než my. Takřka všichni tito dvojníci byli právě z Nového Zélandu, ale ten můj byl z Anglie a po chvíli jsme zjistili, že bydlí jen malý kousek od místa, kde žiju i já.

Pokud se nepletu, tak Thorin Oakenshield je nadšený zpěvák a krásně hraje na harfu. Co vy a váš vztah k hudbě?

Ke zpěvu vztah mám. Hraní na harfu ale není můj šálek čaje. Naštěstí mě tohle ve snímku minulo. Pravda je, že Tolkien detailně popisoval Thorinův hluboký hlas a zpěv trpaslíků. Tohle se mi na příběhu opravdu líbilo a Tolkien miloval psaní písní, a tak u Hobita i Pána prstenů každou chvíli zní nějaká píseň. Je skvělé, že se to povedlo zapracovat do příběhu.

Richard Armitage (film Hobit)

Foto: Warner Bros

 Myslíte si, že vám k roli mohl pomoci i váš zajímavý hlas?

Je to možné. Musím přiznat, že jsem na svém hlase hodně pracoval, aby zněl co nejblíže tomu, jak jej Tolkien u mé postavy vylíčil. No a pak nesmíme zapomenout na bojový pokřik, ten je u trpaslíků nesmírně důležitý.

Úplně z vás sálá, že jste pro svou roli zapálený. Už se asi i docela těšíte, až se příští rok vrátíte na Nový Zéland natáčet zbylé scény pro závěr trilogie, ne?

Ó můj Bože, nemůžu se dočkat, až se tam vrátím! Je to úžasná země, podnikl jsem tam hromadu skvělých věcí, udělal si mnoho skvělých přátel a neskutečně se těším, až se tam zase dostanu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků