Hlavní obsah
Režisér Alan Parker Foto: David Appleby

Režisér The Wall či Evity Alan Parker dostane cenu BAFTA za celoživotní dílo

Britský režisér Alan Parker dostane cenu Britské filmové a televizní akademie (BAFTA) za celoživotní dílo. Podle oznámení akademie převezme Parker jedno z nejvýznamnějších filmových ocenění v Británii za "mimořádný a výjimečný přínos britskému filmu".

Režisér Alan Parker Foto: David Appleby
Režisér The Wall či Evity Alan Parker dostane cenu BAFTA za celoživotní dílo

Šestaosmdesátiletý Parker získal ceny BAFTA a byl jako režisér dvakrát nominován na Oscara - za snímek o rasismu na americkém Jihu Hořící Mississippi a za drama z turecké věznice Půlnoční expres. Za více než 40 let své kariéry natáčel žánrově různorodé filmy. Režíroval hudební snímky jako Sláva, Pink Floyd: The Wall a Evita, dramata (Život Davida Galea, Andělin popel), kriminálky (Angel Heart) i komedie (Střílejte na měsíc).

Cenu BAFTA za celoživotní dílo před ním dostali mezi jinými Charlie Chaplin, Alfred Hitchcock, Steven Spielberg, Elizabeth Taylorová a Laurence Olivier. Loni ji získal americký režisér Martin Scorsese.

Parker prohlásil, že je oceněním "ohromně polichocen". "Člověk se vždy obává, jestli udělení takové ceny neznamená konec kariéry. Ale je to velmi milé," poznamenal.

Parker, který pochází z Londýna, začal filmovou kariéru psaním a natáčením reklam. V roce 1976 natočil hudební gangsterku Bugsy Malone s řadou dětských herců, včetně Jodie Fosterové. Úspěch filmu mu otevřel dveře do Hollywoodu, kde natočil řadu komerčně úspěšných filmů, které celkem získaly 19 cen BAFTA, deset Zlatých glóbů a deset Oscarů. V roce 2002 byl povýšen do šlechtického stavu. Ceny BAFTA se budou předávat 10. února v londýnské královské opeře.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků