Hlavní obsah
Filip Renč Foto: Jan Handrejch, Právo

Renčův film dostal větší dotaci než všichni ostatní dohromady

Radu Státního fondu kinematografie rozdělil spor kvůli 15 miliónům korun na podporu filmu Filipa Renče o Lídě Baarové. Na podporu výroby filmů měli radní 25 miliónů korun. Pět členů rady včetně předsedy Petra Vítka se od rozhodnutí distancovalo. Na vině je podle nich anonymní volba poskytující prostor pro politický nátlak. Uvedli to ve společném prohlášení.

Filip Renč Foto: Jan Handrejch, Právo
Renčův film dostal větší dotaci než všichni ostatní dohromady

„Výsledek volby nás šokoval už proto, že odporoval pravidlům a koncepci, kterou jsme se snažili dva a půl roku budovat. Se svými kolegy se nemohu pod něj podepsat, protože je naprosto neobhajitelný,” řekl Vítek.

O podporu požádalo 31 subjektů, 14 z nich se dostalo nad hranici 60 bodů, která umožňuje peníze udělit. Dotaci ale získaly jen tři. Zmíněný Renčův projekt (rozpočet 80 miliónů, podpora 15 miliónů), Když nemůžeš, přidej Josefa Abrháma ml. (rozpočet 25,6 miliónu, podpora 4 milióny) a Tenkrát v Ráji Miloše Zábranského (rozpočet 48 miliónů, podpora 6 miliónů).

„Tomuto výsledku nenasvědčovala ani rozprava při hodnocení projektů (před bodováním), v níž nebyly vyřčeny žádné, natož relevantní argumenty ve prospěch podpořených projektů, respektive v neprospěch těch nepodpořených. Uvedené výsledky se také rozcházejí s hodnocením expertů,” napsali v prohlášení nespokojení členové rady Petr Vítek, Vladimír Soják, Tereza Czesany Dvořáková, Jaromír Kallista a Jiří Voráč. Přidaly se k nim další dvě členky Tereza Brdečková a Zuzana Kopečková, které se hodnocení neúčastnily z důvodu podjatosti. Řešení spatřují především ve veřejném hodnocení a bodování projektů.

Hlasování je anonymní

Při současném stavu je bodování filmu komplikované, za jistých okolností menšina může převážit nad většinou. Navíc je anonymní, takže nelze dokázat, jak kdo hlasoval. Zbývající členové rady Jana Škopková, Sylva Legnerová, Zdena Štěpánková, Pavel Dragoun a Ludvík Klega označují chování kolegů za nedemokratické a upozorňují, že bodování bylo regulérní a v souladu se zákonem.

„Pokud nedáme pozor, fond kinematografie za pár měsíců přestane sloužit filmařům a stane se pračkou na peníze,” komentovala kauzu členka rady Tereza Brdečková. Upozornila, že Renčův snímek dostal třikrát vyšší dotaci, než je za současných poměrů zvykem.

Současné radě končí mandát začátkem dubna 2015. „Je důležité, aby do ní ve finále byli zvoleni bez politického klíče uznávaní profesionálové, lidé se vzděláním, zkušenostmi a znalostmi,” dodal Vítek.

Kdo podporuje Renče

Radní pro dotaci:

Jana Škopková

Sylva Legnerová

Zdena Štěpánková

Pavel Dragoun

Ludvík Klega

Radní proti dotaci: 

Petr Vítek

Vladimír Soják

Tereza Czesany Dvořáková

Jaromír Kallista

Jiří Voráč

Tereza Brdečková

Zuzana Kopečková

Filip Renč chce v březnu 2015 po dlouhých přípravách začít natáčet film o hvězdě prvorepublikové kinematografie Lídě Baarové. Po třinácti letech čekání si tak splní sen, když převede na plátno scénář Ivana Hubače. Snímek s pracovním názvem Hodina pokušení - Lída Baarová, by se měl v kinech objevit v roce 2016. „Scénář nebude životopisem této herečky, bude popisovat jen úsek z jejího života od roku 1936 k období po druhé světové válce. Především tedy vztah ke Goebbelsovi a následky, které to mělo pro ni a její rodinu,” řekl Renč. Nadstavbou má být pohled na českou veřejnost a uměleckou elitu té doby.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků