Hlavní obsah
V žebříčku sledovanosti se projevila mimo jiné olympiáda. (na snímku Barbora Špotáková po zisku zlaté olympijské medaile) Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Rekordní odliv televizních diváků zasáhl v létě hlavně Novu

Prázdniny bývají pro televizní sledovanost pohromou. Zatímco Primu letos pravidelný odliv diváků moc nezasáhl, Nova zaznamenala rekordní pokles jak přes den, tak večer v hlavním vysílacím čase.

V žebříčku sledovanosti se projevila mimo jiné olympiáda. (na snímku Barbora Špotáková po zisku zlaté olympijské medaile) Foto: Roman Vondrouš, ČTK
Rekordní odliv televizních diváků zasáhl v létě hlavně Novu

Průměrný měsíční podíl největší komerční tuzemské televize Nova na sledovanosti přes celý den klesl v červenci pod 36 procent, tedy na několikaleté minimum. Také v hlavním večerním čase byl měsíční podíl Novy v červenci rekordně nízký, a to od prosince roku 2005.

Podíl Novy přes celý den klesl v červenci ve srovnání s měsícem předcházejícím o 2,6 bodu na 35,5 procenta. Pohoršila si i ČT1, a to o půl bodu na 21,4 procenta. Naopak Prima si polepšila o sedm desetin a sledovala ji v průměru rovná pětina diváků u obrazovek; to je zároveň nejvyšší podíl za poslední rok. ČT2 si polepšila o osm desetin a sledovalo ji v průměru sedm lidí ze sta, kteří seděli u televizorů.

V hlavním večerním čase mezi 19:00 a 23:00, označovaném jako prime time, klesl podíl Novy o tři body na 38,6 procenta; nižších podílů dosáhla Nova naposledy v podzimních měsících roku 2005, kdy konkurenční Prima vysílala svou divácky úspěšnou reality show VyVolení. Prima se v hlavním čase v červenci polepšila o osm desetin na 20,1 procenta, což je stejně jako u celodenního podílu nejvíce od loňského srpna. ČT1 si v hlavním čase pohoršila o devět desetin na 22,9 procenta, naopak ČT2 zaznamenala nárůst o 1,2 bodu na 5,8 procenta.

Podíl Novy předminulý týden pod 30 procenty

Podíl Novy na sledovanosti přes den klesl nejvíce v předminulém týdnu. Dospěl k rekordnímu minimu za několik posledních let, pod hranici 30 procent. Také celodenní podíl ČT1 se ocitl na dvouletém minimu. Příčinou jsou nejspíše přenosy z letních olympijských her v Pekingu, které minulý týden vysílala především ČT2, jejíž podíly jsou naopak nejvyšší za poslední dva roky, od fotbalového mistrovství světa v červnu 2006.

Průměrný divák se díval dvě a tři čtvrtě hodiny za den

Lidé v červenci strávili u obrazovek v průměru dvě a tři čtvrtě hodiny každý den, což je dosud v letošním roce nejméně. Délka času je v létě tradičně nejnižší, neboť lidé tráví více času díky letnímu počasí mimo své domovy. Ve srovnání s loňským červencem se tato doba prodloužila o minutu, předloni to bylo dvě hodiny a 41 minut. Ve stejných měsících v letech 2002 až 2005 byla tato doba delší než letos.

Ze čtyřhodinového večerního prime timu lidé věnovali televizním programům hodinu a 14 minut, což je o minutu méně než loni v červenci, ale o dvě minuty více než před dvěma lety. Také ve stejných měsících v letech 2002 až 2005 lidé večer strávili u obrazovek více času než letos.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků