Hlavní obsah
Skupina Support Lesbiens v době nahrávání nového alba. Foto: Petr Hloušek, Právo

RECENZE: Support Lesbiens se posunuli od rocku k popu

Dušan Marko je historicky třetím zpěvákem skupiny Support Lesbiens. Jeho projev (stejně jako projev každého z jeho předchůdců) je pro celkový zvuk formace klíčový, jeho hudební cítění evidentně rovněž. Je ostatně autorem nejenom textů, ale také spoluautorem hudby. Nové album kapely Glow tedy ovlivnil výrazně.

Skupina Support Lesbiens v době nahrávání nového alba. Foto: Petr Hloušek, Právo
RECENZE: Support Lesbiens se posunuli od rocku k popu

Na postu zpěváka v sestavě nahradil Czendu Urbánka, který se skupinou nahrál dvě vydařená alba. Přišel do ní z rockové kapely Post-It (kam se také nakonec vrátil) a měl v sobě přirozený rockový drajv.

Marko je však z jiného těsta. Je popový zpěvák, který má evidentně rád i soul, r’n’b nebo gospel. V určitých momentech na desce svým výrazem či přístupem k práci s vokály připomíná některé ikony světového popu, jmenovitě Michaela Jacksona nebo George Michaela. Coby jejich žák byl rozhodně pozorný.

Jako interpret je jistý, ve skladbách působí sebevědomě, jako by s kapelou působil již řadu let. Nedisponuje však hlasem, který by byl ve své barvě zásadně charismatický čili snadno rozpoznatelný.

Nová alba

Foto: Universal Music

Glow je přesto slušné popové album. Support Lesbiens na něm i nadále nabízejí nápadité melodie, jak to dělali na svých předešlých deskách, a velmi si dali záležet na tom, aby byl jejich zvuk aktuální. V rozhlasových rotacích se například písnička Ocean hrdě staví vedle těch ze současné zahraniční produkce a rozhodně za nimi v rámci žánru po zvukové stránce nezaostává.

Sympaticky přitom působí i zvuk akustické kytary, která skladbám přináší závan další lehkosti než jen té, kterou nese jejich popový fundament. Patrné je to v Here I Am nebo Little By Little.

Singlově výrazné jsou na desce písničky Ocean, Movin’ On, Still Myself, Here I Am či Glow. Ty další vzájemně trochu splývají. Českému uchu tomu pocitu nahrává i fakt, že kapela zvolila pro nové album především anglické texty.

Výjimku udělala v bonusovém Hazardérovi, což je česká verze písničky Still Myself. Právě kvůli jazyku textu rapidně mění náladu desky, ale v žádném případě ho nelze brát jako doplněk nebo raritu. Support Lesbiens v minulých letech české texty do svých skladeb zasazovali a nebyli v tom až tak neúspěšní. Ondřej Ládek stvořil k Hazardérovi sled slov, který je důstojný a mimoděk kapelu vtahuje zpět na cestu k tomu, zkoušet to s češtinou dál.

Noví Support Lesbiens mají přesto jasno. Jejich doménou je pop s anglickými texty. Pop, který není takzvaně přeprodukovaný a jsou v něm zachovány melodické vlastnosti, jež odjakživa dělaly ten styl zajímavým a tolik populárním.

Support Lesbiens: Glow
Universal Music, 38:00

Celkové hodnocení 70 %

Může se vám hodit na Seznamu:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků