Hlavní obsah
Americká skupina Foo Fighters hostovala letos v pražské O2 areně. Foto: Petr Hloušek, Právo

RECENZE: Skupina Foo Fighters se smysluplně rozkročila v inspiracích

Američtí Foo Fighters se těší velké oblibě. Nejenom kvůli tomu, že v jejich čele stojí Dave Grohl, bývalý bubeník slavné Nirvany, jenž se ve své aktuální kapele stal zpěvákem a kytaristou. Také proto, že jsou vnímáni jako věrozvěstové vývoje stylu grunge, který reprezentovala právě Nirvana, jsou milí, přátelští, skvěle pracují s fanoušky, a když si třeba frontman zlomí nohu, stejně koncert odehrají.

Americká skupina Foo Fighters hostovala letos v pražské O2 areně. Foto: Petr Hloušek, Právo
RECENZE: Skupina Foo Fighters se smysluplně rozkročila v inspiracích

Jestliže jsou respektováni jako rocková kapela mající ve svém zvuku základní prvky vzaté z devadesátých let, s novým albem Concrete and Gold své inspirační zdroje výrazně rozšířili. Dosud byla v jejich zvuku hudba ze šedesátých a sedmdesátých let chápána jen jako inspirace, tentokrát se ale v některých skladbách přímo vrhli do její náruče.

Foo Fighters nahráli nejzajímavější desku ve své kariéře – a to je již jejich devátá studiová. Je šťavnatým mixem agrese, delikátnosti, dobrého kytarového soundu a také širokou přehlídkou hudebních inspirací.

Hned úvodní skladba T-shirt jde od poklidné polohy k emotivní gradaci a v textu se dotkne neradosti z toho, že americkým prezidentem je zrovna Donald Trump. Je to ale učiněno velmi citlivě, beze zloby. Dave Grohl vždy tvrdil, že politiku ve svých písničkách nechce. Teď se to ale zřejmě už nedalo obejít.

Obal nové alba skupiny Foo Fighters.

Foto: RCA, Právo

Skladba Make It Right dýchá lehkostí funku a vokály v ní zpívají Justin Timberlake, La Dee Da (s hostující Alison Mosshart) a Happy Ever After (Zero Hour) mají atmosféru písniček skupiny Beatles, Sunday Rain má rovněž šedesátkovou náladu, jen více bluesovou, a překvapivě v ní bubnuje Paul McCartney.

V kontextu dosavadní tvorby skupiny jsou tradiční písně Dirty Water, Arrow nebo The Line, přičemž jejich zvuk osciluje mezi opravdovostí šedesátých a sedmdesátých let a nadšením z let devadesátých. Díky tomu zapadají do koncepce celého alba, nečnějí ve své jinakosti (vzhledem k novým prvkům).

Pokud se Foo Fighters na Concrete and Gold podařilo něco méně, pak jsou to refrény. Těch výrazných a rozhodně melodických je na nahrávce málo. To ale byla slabší stránka kapely i v minulosti. Tentokrát ji překonala autorskou nápaditostí a aranžemi, což je v přítomné době na hudební scéně velmi dobré řešení.

Foo Fighters: Concrete and Gold
RCA, 48:17

Celkové hodnocení: 90 %

 

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků