Hlavní obsah
Josef Moravec (Ing. Prokop) a Alžběta Poláčková (Princezna) jsou protagonisty inscenace Krakatit v ND. Foto: Hana Smejkalová

RECENZE: Problematická resuscitace Kašlíkova Krakatitu

Čapkovskou operu Krakatit Václava Kašlíka z roku 1960 uvedlo pražské Národní divadlo v roce stého výročí autorova narození. Plní tím zároveň svůj dluh vůči českému repertoáru.

Josef Moravec (Ing. Prokop) a Alžběta Poláčková (Princezna) jsou protagonisty inscenace Krakatit v ND. Foto: Hana Smejkalová
RECENZE: Problematická resuscitace Kašlíkova Krakatitu

Režisérka Alice Nellis, jež pro Národní divadlo inscenovala už Glassovy Les enfants terribles, ve snaze sloužit Čapkovi i Kašlíkovi akcentuje erotickou a autobiografickou rovinu románu. První přibližuje sugestivními obrazy (kůň cválající krajinou nahého ženského těla). Pro druhou vytvořila činoherní prolog s Čapkovou despotickou matkou (Zuzana Kronerová) a jeho osudovými ženami: Olgou Scheinpflugovou alias Anči a Věrou Hrůzovou alias Princeznou z Krakatitu.

Toto spojení má logiku i oporu v románu (jak dokazuje v programu dramaturg Ondřej Hučín), v opeře ale moc nefunguje. Už proto, že Kašlíkův Krakatit vychází daleko víc ze zideologizovaného scénáře Vávrova filmu než z románu samého.

Chladnou, hrdou i vášnivou Princeznu vytvořila Alžběta Poláčková.

Foto: Hana Smejkalová

Problematický je i Kašlíkův hudební jazyk, experimentující v široké škále od folklórní inspirace přes taneční populár, jazz, janáčkovskou deklamaci až ke konkrétní a elektronické hudbě. Udržet v této směsici jednoticí stylovou linku je skoro nemožné. Dirigent Petr Kofroň vsadil proto na žánrovou pestrost a pro každou polohu našel s citem adekvátní výraz.

S náročnou rolí Inženýra Prokopa se úctyhodně pěvecky i herecky vyrovnal Josef Moravec. Suverénní byla i Princezna Alžběty Poláčkové, Lucii Hájkové nebylo coby Olze i Anči bohužel rozumět téměř jediné slovo. Výstižnou charakterizační zkratkou obdařili své postavy Václav Sibera (Carson), Richard Haan (doktor Tomeš), Luděk Vele (Otec a Pošťák) i Ivo Hrachovec (D’ Hémon). Sborové playbacky ke škodě vyznění díla zvukově zanikaly.

/ I obrazově připomíná Krakatit v Národním divadle Vávrův film.

Foto: Hana Smejkalová

Resuscitace Kašlíkovy opery zvýraznila spíše její problematické rysy, než aby obhájila její kvality. Přes úctyhodnou snahu inscenačního týmu se opera stále blíží protiválečné agitce daleko víc než eroticko-biografické fantazii, k níž Krakatit v Národním mířil.

Václav Kašlík: Krakatit
Dirigent: Petr Kofroň, režie: Alice Nellis, scéna: Matěj Cibulka, kostýmy: Kateřina Štefková, sbormistr: Martin Buchta. Premiéra 20. dubna v Národním divadle, Praha.

Celkové hodnocení: 70 %

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků