Hlavní obsah
Obal nového alba Foto: Bumbum Satori & Xproduction /Indies Scope

RECENZE: Midi lidi zpomalují rychlou dobu

Heslem čtvrtého alba kapely Midi lidi nazvaného Give Masterpiece A Chance! je „udělej si čas na život“. Kapela s nadhledem vyzpívává, že stres, deprese a uspěchanost nejsou jen vinou rychlé doby, často si je způsobujeme sami.

Obal nového alba Foto: Bumbum Satori & Xproduction /Indies Scope
RECENZE: Midi lidi zpomalují rychlou dobu

„Zjistili jsme, že nemáme čas na normální život, protože děláme spoustu blbostí. Že máme uspěchanou dobu, je strašně banální myšlenka, ale je třeba si to uvědomit a udělat si čas na kamarády. Masterpiece je vlastně normální život, dejte mu šanci,“ uvádí kapelník Petr Marek.

Texty písní brněnské kapely tentokrát propojuje například myšlenka hledání vnitřního klidu. Ovšem podaná typicky pitoreskně, humorně, pomocí originálních slovních hříček, bez frází. Například potenciální hit Lux vyzývá k vyřešení „duševního bordýlku“ verši „ať až si převineme film života / to DVD / nazpátek, ať se dá na to koukat, ať se dá smát... vezmeme lux a budeme sát“.

Píseň Koupaliště tajemné zase tematizuje vytvoření „vnitřního koupáku v duši mé“.

I konzumní dovolená u moře ve skladbě Rande s přírodou odplavuje depresi: „náladu tvou minusovou / vlnou sinusovou / mění v příjemnou“.

„Programovému prohlášení“ desky odpovídá hudba, mnohem jásavější, než bylo v minulosti u kapely škatulkované do elektronického undergroundu zvykem.

Zachovány zůstaly charakteristické poťouchlosti, ovšem i parodie na syntezátorový pop a disko působí uvolněně. A Midi lidi se dokážou vyhnout kýči jaksi líbivosti navzdory.

V instrumentaci opět převládá elektronika, ale ke slovu, přesněji ke zvuku, se častěji než dříve dostávají také tradiční nástroje. Ať už jde o kytary, baskytaru nebo perkuse v rukách Midi lidí, nebo o dechy jazzmanů Petra Harmáčka a Jana Jiruchy. Nahrávku navíc zpestřuje recitace Mardoši z kapely Tata Bojs či klávesové sólo Romana Holého.

Give Masterpiece A Chance! je mistrovský kus Midi lidí. Možná je to jejich nejdotaženější a určitě posluchačsky nejpřístupnější album.

Midi lidi: Give Masterpiece A Chance!
Bumbum Satori & Xproduction /Indies Scope, 60:45

Celkové hodnocení: 70 %

 

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
  • Give Masterpiece A Chance! - Midi Lidi CD
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků