Hlavní obsah
Brazil Foto: Universal Pictures

Projekt 100 ukáže dějiny sci-fi. A zaměří se víc na školy

Filmový Projekt 100 představuje kvalitní klasiku už od roku 1995. Od letošního ročníku se nově zaměří vždy na jeden žánr (aktuálně sci-fi) a ještě zintenzivní spolupráci se školami.

Brazil Foto: Universal Pictures
Projekt 100 ukáže dějiny sci-fi. A zaměří se víc na školy

Letos bude promítat například Cestu na měsíc (1902), Cestu do pravěku (1955), Planetu opic (1968), Brazil (1985) a Matrix (1999). Výběr filmů do Projektu 100 je podle ředitelky přehlídky Radany Korené dán významem pro filmovou historii, nespornou vizuální kvalitou, ale také diváckou atraktivitou a finančními možnostmi pořadatele.

Jak dodal dramaturg Jan Jílek, rádi by představili ještě více ikonických snímků, ale některé americké filmy, jako např. Vetřelec, jsou extrémně drahé.

„Rádi bychom filmy P100 kromě filmových klubů nabídli také studentům ZŠ a SŠ, a proto, když jsme přemýšleli, jaký formát by pro ně mohl být zajímavý, napadlo nás představovat ikonické filmy jednotlivých žánrů. Filmy vybavujeme pedagogickými materiály i pracovními listy pro studenty,” vysvětlila Korená.

Cesta do pravěku

Foto: Česká televize

„Ty filmy reflektují dobu, ve které vznikly, a jsou i stále aktuální. Aktuálnost těch filmů přímo souvisí s diváckou atraktivitou, kterou potřebujeme. Prvním filmem je Cesta na měsíc, která vznikla v roce 1902... O aktuálnosti Cesty na měsíc svědčí i snímek, který uvádíme s ním společně, to je Podivuhodná cesta, dokument o restaurování Cesty na měsíc. Je to fascinující příběh o nálezu kopie a několikaleté práci restaurátorů,” dodal Jílek.

Projekt 100 začíná 14. září a bude zahájen i tematickým víkendem 15. až 17. září v pražském Biu Oko. Kromě filmů čekají náštěvníky i přednášky k filmům Matrix a Planeta opic, nebo workshop filmových triků pro děti a koncert hudebníka Pandoo. Více na projekt100.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků