Hlavní obsah

Při aukci v Londýně padl rekord, Monet se prodal za miliardu Kč

Hned při zahájení série dražeb aukčního domu Christie´s padl v úterý v Londýně rekord - impresionistický obraz Clauda Moneta Jezírko s lekníny se prodal za více než 40 miliónů liber (přes 1,2 miliardy korun). Monetovo plátno z roku 1919 se tak stalo vůbec nejdražším uměleckým předmětem, který byl kdy vydražen během evropské aukce.

Při aukci v Londýně padl rekord, Monet se prodal za miliardu Kč

Zájem o impresionistické plátno Jezírko s lekníny (Le bassin aux nymphéas), které se za posledních 80 let pouze jedinkrát veřejně vystavovalo, předčil veškerá očekávání. Původně totiž dražitel cenu obrazu odhadoval na maximálně 24 miliónů liber (734 miliónů korun).

Za rozměrnou olejomalbu zaplatil kupec přesně 40, 921250 liber. Obraz je součástí série čtyř pláten, která Monet namaloval v roce 1919. Jeden z těchto obrazů vlastní Metropolitní muzeum v New Yorku, další jsou v soukromých sbírkách. Nyní prodané dílo za poslední desetiletí značně získalo na ceně. Naposledy totiž měnilo majitele v roce 1971 a tehdy se na aukci v New Yorku prodalo za 320 000 dolarů (asi pět miliónů korun).

Pozornost se na úterní aukci upírala i kvůli dalším skvostům moderního malířství - na prodej byly například obrazy Edgara Degase, Paula Signaca či Henriho Matisse. I ty nakonec noví majitelé získali za mnohem vyšší cenu, než se původně odhadovalo. Například Degasovo plátno s tanečnicemi se prodalo za 13,5 miliónu liber (asi 400 miliónů korun), i když podle původních odhadů mělo šanci se vydražit za pět miliónů.

Sled aukcí, které poběží celkem dva týdny, pokračuje i dnes. Kromě klasických pláten budou ke koupi i díla moderních umělců jako Jeffa Koonse, Andyho Warhola, Francise Bacona nebo Luciana Freuda. Celkem by měla podle odhadů aukce přinést až 220 miliónů liber (kolem 6,7 miliardy korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků