Hlavní obsah

Přes 40 let schovávala Warholův obraz, nyní ho prodala za šest miliónů dolarů

Autoportrét Andyho Warhola, který majitelka prý ukrývala 42 let ve skříni, byl ve středu večer vydražen v newyorské aukční síni Sotheby's za 6,1 miliónu dolarů (asi 103,7 miliónu korun). Za více, než se očekávalo, se prodal také Warholův obraz s dolarovými bankovkami, a to za 43,7 miliónu dolarů (asi 742,9 miliónu korun).

Přes 40 let schovávala Warholův obraz, nyní ho prodala za šest miliónů dolarů

Autoportrét daroval umělec v roce 1967 tehdejší studentce Cathy Nasové, která mu pomáhala s chodem ateliéru. Žena prý obraz zasklila a schovala do skříně. "Jsem ohromena. Je to fantastické, že jsem měla právo na těch 15 minut slávy," řekla k aukci, jejíž pořadatelé původně odhadovali cenu autoportrétu na maximálně 1,5 miliónu dolarů.

Známé velké plátno s dolarovými bankovkami vzniklo, když Warholovi jedna přítelkyně řekla, aby namaloval to, co miluje na světě nejvíce. Ve středu obraz podle agentury AP překonal čtyřnásobně odhady a stal se druhou nejvyšší cenou, za jakou kdy bylo vydraženo nějako Warholovo dílo.

Americký malíř, grafik, filmový tvůrce, autor a vůdčí osobnost americké větve pop artu se narodil jako Andrew Warhol v Pittsburghu rusínským přistěhovalcům, kteří se přistěhovali z rakousko-uherské vesničky Miková (dnes severovýchodní Slovensko). Přesné datum jeho narození není zcela jasné. V pramenech lze najít několik údajů, které se vztahují k letům 1928-1931. Jisté podle internetové encyklopedie Wikipedie je, že zemřel v New Yorku v roce 1987.

Velkých částek dosáhly ve středu i desítky děl dalších novodobých umělců a dražba skončila podle AP na překvapivé celkové výši 134,4 miliónu dolarů. "Spotřebitel se začal vracet ke svým zvykům a od května jsme v tomto směru svědky určitého zrychlení," řekl ředitel oddělení současného umění aukční síně Sotheby's Tobias Meyer.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků