Hlavní obsah

Premiéry – Tobruk a Absurdistán

Tento týden mají premiéru pouze dva filmy – válečné drama Tobruk Václava Marhoula a cenami ověnčená tragikomedie Absurdistán.

Premiéry – Tobruk a Absurdistán

 

Tobruk


Válečný film režiséra a producenta Václava Marhoula Tobruk byl inspirován knihou Stephena Cranea Rudý odznak odvahy.

Druhá světová válka, podzim roku 1941. Do Němci a Italy obleženého města Tobruku v severoafrické Libyi jsou odveleni vojáci 11. východního československého praporu. Mezi nimi i mladý voják Jiří Pospíchal. Jeho naivní a idealistické představy o hrdinství a válce jsou syrově konfrontovány s nesnesitelným peklem africké pouště, dennodenním ohrožením života a všudypřítomnou smrtí. To vše si u něj vybírá svoji krutou daň – postupnou ztrátu vlastní sebeúcty a odvahy. Odvaha je síla vůle, které žádný muž nemá nazbyt. Když se používá, brzy se vyčerpá.

Tobruk, Česká republika 2008, 100 min., české znění, režie: Václav Marhoul, hrají: Jan Meduna, Petr Vaněk, Robert Nebřenský, Kryštof Rímský, Martin Nahálka…

 

 

Absurdistán


Inspirací pro vznik třetího celovečerního filmu Veita Helmera byla novinová zpráva o turecké obci, kde se ženy vzbouřily proti mužům, kteří nebyli schopni opravit místní vodovod. Odepřely jim sex, dokud nezajistili normální chod domácností. Film svou výraznou stylizací připomíná němé filmové grotesky, ale též filmy Emira Kusturici nebo Nany Džordžadzeové.

Velkou potíží pro vesnici je nedostatek vody. Mnohem větším problémem je však lenost mužů, kteří pro zlepšení situace odmítají byť jen hnout prstem. Mužská lhostejnost ve vsi vyvolá sexuální stávku, která se postupně mění v téměř válečný konflikt mezi muži a ženami a rozdělí vesnici ostnatým drátem. A uprostřed tohoto se odehrává tragikomický příběh chlapce Těmelka a dívky Aji, kteří by rádi prožili svou první milostnou noc.

Absurdistan, Německo 2008, 88 min., české titulky, režie: Veit Helméř, hrají: Maximilian Mauff, Kristýna Maléřová, Radomil Uhlíř, Nino Chkeidze...

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků