Hlavní obsah

Premiéry - Sedm životů i Marley a já

Do našich kin vstupuje čtveřice filmů. Drama s Willem Smithem Sedm životů, snímek nejen o psovi v rodině Marley a já, italské drama o neapolské mafii Gomora a dokument Zapomenuté transporty do Polska.

Premiéry - Sedm životů i Marley a já

Sedm životů

Sedm životů
FOTO: Falcon, Bez zdroje

Režisér  Gabriele Muccino a Will Smith, kteří spolu natočili romantický film Štěstí na dosah, se rozhodli na úspěšnou spolupráci navázat dramatem Sedm životů.

Na počátku je sedm jmen: Ben Thomas, Holly Apelgren, Connie Tepos, George Ristuccia, Nicholas Adams, Ezra Turner a Emily Posa. Jediné, co mají společného, je to, že se každý z nich ocitl v kritické situaci a zoufale potřebuje pomoc, ať už finanční, duchovní či lékařskou. Nemají tušení o tom, že si je Ben pečlivě vybral jako aktéry jeho cesty za spásou. Ale Emily Posa, optimistická žena s nemocným srdcem, změní Benovy plány jediným způsobem, který rozhodně neočekával – sblíží se s ním a převrátí naruby jeho názory na svět a na to, co je nebo není reálné.

Seven Pounds, USA 2008, 123 min., české titulky, režie: Gabriele Muccino, hrají: Will Smith, Rosario Dawsonová, Woody Harrelson, Barry Pepper...

 

 

Marley a já

Marley a já
FOTO: Bontonfilm, Bez zdroje
Film Marley a já natočil režisér David Frankel (Ďábel nosí Pradu) podle bestselleru Johna Grogana. Popisuje třináctileté soužití manželského páru se psem.

Novomanželé John a Jenny Groganovi se rozhodnou, že opustí drsné zimy Michiganu a začnou nový život na slunné Floridě. A aby těch změn nebylo málo, pořídí si roztomilého, šestikilového labradora Marleyho, který se během pár týdnů změní v padesátikilový parní stroj, plný nezkrotitelné energie. Marley sleduje život svých páníčků, jejich úspěchy i prohry, změnu práce a pomáhá jim svým živelným způsobem překonávat všechny nástrahy spojené s rozrůstající se rodinou. 

Marley & Me, USA, 2008, 120 min., české titulky, režie: David Frankel, hrají: Owen Wilson, Jennifer Anistonová, Alan Arkin, Eric Dane, Haley Bennettová, Haley Hudsonová, Nathan Gamble...

 

 

Gomora

Gomora
FOTO: AČFK, Bez zdroje
Brutálně syrová freska Mattea Garroneho líčí s až neuvěřitelnou výstižností, jakými způsoby ovládá neapolská větev mafie zvaná camorra všední život lidí. Jsme na okraji severní Neapole, v kdysi moderní zástavbě, dnes obývané směsicí těch, kdo jsou na výplatních listinách místních bossů anebo kteří nedočkavě čekají, až jim budou smět sloužit. Je to svět, kde jediným zákonem je násilí, jedinou hodnotou moc, jediným snem peníze a jediným dorozumívacím prostředkem zbraně. V souboji klanů jde o nadvládu nad trhem s narkotiky, nebezpečným odpadem, s prostitucí, turistikou, ale i s oděvním průmyslem.

Film, zalidněný postavami, z nichž žádná není ústřední, ale každá se vepíše do paměti, vznikl podle knihy novináře Roberta Saviana, která se v roce 2006 stala přes noc bestsellerem nejenom v Itálii. Od té doby musí být autor kvůli výhrůžkám pod ustavičnou policejní ochranou.

Gomorra, Itálie 2008, 137 min., režie: Matteo Garrone, hrají: Salvatore Abruzzese, Simone Sacchettino, Salvatore Ruocco, Vincenzo Fabricino, Vincenzo Altamura...

 

 

Zapomenuté transporty do Polska

Zapomenuté transporty
FOTO: Falcon, Bez zdroje
Dokument Zapomenuté transporty do Polska je čtvrtým z devadesátiminutových filmů Lukáše Přibyla, které jsou mozaikou vzpomínek židů deportovaných z Čech a Moravy do koncentračních táborů a ghett v Lotyšsku, Bělorusku, Estonsku a východním Polsku.

Filmy jsou, bez použití současných záběrů a komentáře, složeny z velmi osobních zážitků, které se proplétají a vytvářejí dosud neznámý a překvapivý obraz přežívání v ghettech a táborech Riga, Salaspils, Kaiserwald, Malý Trostinec, Jagala, Ereda, Zamošč, Sawin a dalších. Svědci hovoří pouze o místech, osobách a událostech, se kterými se osobně setkali a každý zmíněný detail je pečlivě dokumentován pomocí unikátních, z naprosté většiny nikdy nezveřejněných autentických fotografií a filmových fragmentů.

Zapomenuté transporty do Polska, Česká republika 2007, 87 min., režie: Lukáš Přiby
l

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků