Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Premiéry - Nebohá paní Pomsta, Rozchod i Marta

Tento týden má premiéru korejské drama Nebohá paní Pomsta, film s Jennifer Anistonovou a  Vincem Vaughnem Rozchod a  český absoloventský snímek Marta. Do přehledu jsme ještě zařadili dokument Kdo byl Kafka?, který vstupuje do kin příští pondělí.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Premiéry - Nebohá paní Pomsta, Rozchod i Marta

Nebohá paní Pomsta

Nebohá paní Pomsta je poslední části Trilogie pomsty (Sympathy for Mr. Vengeance, Old Boy) korejského režiséra Paka Čchan-uka. Pomstychtivá mladá žena s andělskou tváří se po návratu z vězení mstí za zločin, který nespáchala.

Mladá Lee Geum-ja byla odsouzena na třináct let. Po návratu začne spřádat pomstu muži, který ji do vězení dostal. Postupně vychází najevo, že Geum-ja pomáhala při únosu pětiletého chlapce, kterého její komplic chladnokrevně zavraždil. Když se ukázalo, že by mohli být odhaleni, unesl její dceru a pod pohrůžkou, že ji také zavraždí, donutil jí, aby se ke zločinu přiznala a nesla za něj vinu. Z devatenáctileté dívky se tak stala vražedkyně dětí, jejíž exemplární potrestání žádaly davy lidí. Jak se krásná Geum-ja pomstí? Kdo ji pomůže?

Chinjeolhan Geum-ja ssi, Jižní Korea 2005, 112 min., české titulky, režie: Pak Čchan-uk , hrají: Lee Young-ae, Čchoi Min-sik, Gang Hye-jung... 

Rozchod!

Film Rozchod vypráví o konci jednoho vztahu. On a ona se potkali, zamilovali se do sebe až po uši a našli si společné hnízdečko, ve kterém chtěli žít šťastně až do smrti, což by mohli, kdyby se záhy nezačali nenávidět.

Záminkou pro ukončení jejich společného života se stane jedna z mnoha banálních hádek. Na jejím konci se Brooke a Gary  rozhodnou, že se každý vydá vlastní cestou. Potíž je v tom, že nádherný byt, který si pořídili a zařídili, patří jim oběma a ani jeden nemá vůli se z něj vystěhovat. V tu chvíli se rozjíždí souboj pohlaví, který má prostřednictvím kamarádů, nastrčených podivínů a menších i větších ústrků dostat toho druhého z bytu. To nebude ani trochu jednoduché, zvlášť když si při vzájemném rafinovaném schovávání spodního prádla a během hlasitých večírků, které pořádají ve chvíli, kdy chce ten druhý urputně spát, postupně uvědomí, že jim nejde ani tak o byt jako o bývalého partnera.

The Break-Up, USA 2006, 105 min., české titulky, režie: Peyton Reed, hrají: Jennifer Anistonová, Vince Vaughn, Jason Bateman, Jon Favreau, Vincent D'Onofrio, Joey Lauren Adamsová...

Marta

Psychologické drama debutující Marty Novákové, absolventky režie na FAMU, klame tělem. Je strohé, až brutálně sevřené, málomluvné. Pod minimalistickým kabátem však ukrývá fascinující bohatství motivů, významů, dějů a souvislostí. Režisérka je s chladnokrevným mistrovstvím nechává kypět pod tlakem až k nevyhnutelné tragédii.

Náhoda svede dohromady otce a syna ze samoty uprostřed lesů se zraněnou nepřátelskou špiónkou. Vojačka Marta je plně odkázaná na péči otce se synem, která v případě prozrazení vystavuje hrozbě trestu smrti.

Zchromlý otec v ní však vidí nepřítele hlavně proto, že mu coby žena hrozí ukrást dospívajícího syna Marka, bez něhož se sám neobejde. Proto ho také skrývá před odvodem. A Marek je ztracený mezi odpovědností k otci, mladickým vzdorem, bolestně probuzenou sexualitou a hledáním matky, kterou nepoznal. Kolem chalupy procházejí vojenské hlídky a každý den končícího podzimu je jako průchod minovým polem.

Marta, Česká republika 2006, 77 min., české znění, režie: Marta Nováková, hrají: Petra Špalková, Jan Novotný, Vojtěch Štěpánek, Viktor  Fatka, Tomáš Pavelka 

Kdo byl Kafka?

Kdo byl doopravdy Franz Kafka? Po desítky let tato otázka nedává spát vědcům, kteří na toto téma zplodili horu sekundární literatury. Při pokusu o její zodpovězení se Richard Dindo chce vrátit takříkajíc k pramenu. Ke Kafkovým deníkům a dopisům, k dokumentům od lidí, kteří ho osobně znali. V jakési fiktivní reportáži vystupují Kafkovi přátelé a hovoří o jejich vztahu k záhadnému spisovateli.

Wer war Kafka?, Švýcarsko / Francie 2006, 98 min., české titulky, režie: Richard Dindo, hrají: Peter Kaghanovitch, Carl Achleitner, Hana Militka, Irene Kuglerová, Renata Stachowicz -Brycka, Eckhard Alexander Wachholz, Ulrich Matthes...

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků