Hlavní obsah

Premiéra Havlova Odcházení bude 22. května

Premiéra nové hry bývalého českého prezidenta Václava Havla se v pražském divadle Archa uskuteční 22. května. Havel to řekl v nedělním pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Havel dokonce naznačil, že divadlo nabídlo ve hře roli i moderátorovi Moravcovi, který ale odmítl.

Premiéra Havlova Odcházení bude 22. května

V hlavních rolích se představí Dagmar Havlová a Jan Tříska. Inscenace by se měla hrát do začátku června a v delší sérii pak na podzim. Režisér David Radok začne v Arše zkoušet počátkem dubna.

Nová hra bývalého českého prezidenta dlouho hledala svoji premiérovou scénu. Havel údajně plánoval její uvedení v Divadle Na Zábradlí, se kterým byl spjat v 60. letech, později se mluvilo o Národním divadle. Jednání ale skončila především kvůli nesouhlasu činohry s Havlovým požadavkem, aby v inscenaci hrála jeho žena Dagmar a další hostující herci.

Poté se mluvilo o Divadle Na Vinohradech, ale i z něj nakonec sešlo - údajně z finančních důvodů, protože by v době zkoušek nebylo možné uvádět jiná představení. V polovině prosince sám Havel oznámil, že Odcházení uvede Archa.

Havlovo Odcházení by se do konce letošního roku mělo objevit nejméně ve dvou dalších divadlech. O práva požádalo královéhradecké Klicperovo divadlo, kde má text nastudoval Havlův režisér Andrej Krob, a také Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. Agentura Aura-Pont uzavřela první zahraniční smlouvu se Slovenským národním divadlem v Bratislavě, kde by měla premiéra být rovněž do konce letošního roku. O licence mají zájem i divadla v Německu, Itálii, Británii a USA.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků