Hlavní obsah
Roger Waters, autor opery Ca Ira Foto: Archiv , Právo

Představení člena Pink Floyd zrušeno, nejsou peníze

Úřad vlády zrušil další kulturní akci, které se měla uskutečnit u příležitosti českého předsednictví. Jednalo se o premiéru opery Ca Ira Rogera Waterse, bývalého člena slavné skupiny Pink Floyd. Akci měla zajistit společnost Opona. Podle její zástupkyně Pavly Kantnerové společnost nemohla akci uspořádat kvůli nedostatku finančních prostředků. Už dříve úřad zrušil koncert ke Dni Evropy, který si objednal u festivalu Pražské jaro.

Roger Waters, autor opery Ca Ira Foto: Archiv , Právo
Představení člena Pink Floyd zrušeno, nejsou peníze

Česká premiéra opery se měla konat 1. května na speciálně vybudované scéně na Vltavě v Praze. Dílo pojednává o Velké francouzské revoluci, propojuje ale i obrazy pozdějších revolucí včetně událostí z roku 1989. Opera o třech dějstvích vznikla na motivy původního libreta od Etienna a Nadine Roda-Gilových. Akci měla doprovázet benefice na podporu rodin disidentů v zemích, kde dosud vládnou totalitní režimy.

"Měly jsme přislíbenou podporu od sponzorů, ta ale kvůli ekonomické krizi padla," řekla Kantnerová. Podle ní by se náklady na operu pohybovaly v řádech miliónů korun. Místo toho chystá na první květnový den obecně prospěšná společnost Opona, která vznikla pro pořádání akcí ke 20. výročí pádu železné opony, koncert v divadle Archa. Na něm vystoupí mimo jiné Vladimír Mišík, Michal Ambrož, Vladimír Merta, Jaroslav Hutka, Vlasta Třešňák, Pavel Zajíček, ale také rappeři James Cole, Orion, Vladimir 518 a zpěváci Tonya Graves, Matěj Ruppert. Všechny doprovodí Monkey Business.

Podle Kantnerové má společnost Opona problémy také s financováním projektu Cirkus totality. Jeho součástí je Kalendárium totality, které představuje od minulého týdne na pražském náměstí Republiky přehled historických událostí z dob komunistických režimů v zemích střední Evropy. "Máme problémy s financováním projektu v Evropě. Měli se na něm podílet zahraniční partneři, ale ti mají stejné problémy se sponzory jako my," poznamenala Kantnerová.

Vznikne trenažér totality?


Společnost nyní hledá partnery také pro expozici nazvanou trenažér totality, která by měla umožnit návštěvníkům na vlastní kůži pocítit to, čím lidé procházeli v 50. a 60. letech i v beznadějném období Husákovské normalizace, které skončilo právě až pádem železné opony.

Po pádu vlády, který podle názoru téměř poloviny občanů z průzkumu agentury Factum Invenio zhorší obraz českého předsednictví EU, byla odstraněna například plastika kostky cukru - symbol českého předsednictví - před Strakovou akademií. Minulý čtvrtek ji totiž pomalovala fixem komiksová kreslířka.

Ze svého místa před bruselským sídlem Rady EU pravděpodobně předčasně zmizí i kontroverzní plastika Entropa. Sochař David Černý dílo chce odstranit již 10. května. Skládačka měla být v Bruselu až do konce českého předsednictví v červnu. Dřívějším odstraněním díla autor protestuje proti způsobu, jakým před měsícem padla vláda Mirka Topolánka (ODS).

V rámci půlročního českého předsednictví by se v České republice a dalších 90 zemích podle původních plánů mělo uspořádat přes 700 kulturních akcí. Pořadatelé nabízejí výstavy, filmová i hudební představení a happeningy, připomínají mimo jiné 20. výročí pádu železné opony, které připadá na letošní rok.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků